Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arras, muharebesi

Arras Muharebesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arras Muharebesi

Arras Muharebesi 1654 Hakkında - Arras Muharebesi Nedenleri - Arras Muharebesi Tarihi - Arras Muharebesi 1914

1654

Arras Muharebesi, 25 Ağustos 1654 tarihinde meydana gelen çatışma Turenne komutasındaki Fransız ordusuyla Don Fernidand de Salis ve Condé'nin yönettiği İspanyol ordusu arasında yaşanan muharebe Fransızların zaferiyle sonuçlanmıştır

Klasik Fransız tiyatro oyunu Cyrano de Bergerac'ın ana karakterlerinden Cyrano de Bergerac 1654'te yaşanan bu çatışmada değil, 1640'taki Arras kuşatmasında savaşmıştır

1914

Arras Muharebesi ya da Birinci Arras Muharebesi, Fransız ve Alman orduları arasında 1 Ekim 1914 tarihinde başlayan çatışma Muharebenin ana nedeni; Fransızların, Manş Denizi'ne yönelen Alman ordusunu durdurma isteğidir

Louis Maud'huy komutasındaki 10 Fransız Ordusu öncü Alman kuvvetlerine karşı 1 Ekim'de saldırıya geçmiş ve karşı orduyu Douai kentine dek sürüklemiştir Alman Prensi Rupprecht'in önderlik ettiği 6 Alman Ordusu burada karşı taarruza girişmiş, 2 ve 7 orduların da desteğini alarak Fransızları Arras'a çekilmeye zorlamıştır

Fransız ordusunun Almanları durduramaması Lens'in 4 Ekim'de düşmesine neden olurken Almanlara Flanders'a dek ilerleme fırsatı vermiştir Fransızlar buna karşın Arras'ı tutmayı başarmışlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com