Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1999, dağıstan, operasyonu

Dağıstan Operasyonu 1999

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dağıstan Operasyonu 1999

Dağıstan Operasyonu 1999 Hakkında - Dağıstan Operasyonu - Dağıstan Operasyonu Nedenleri

Dağıstan Operasyonu , Dağıstan Savaşı veya Dağıstan'ın İşgali 1999 Rusya Federasyonu tarafından 1 Çeçen-Rus Savaşının intikamı için yapılmış operasyon

Öncesi

1991'de tarih olan Sovyetler Birliği'nde bir huzursuzluk ortamı çıktı Bağımsızlık isteyen Çeçenler silahlamaya başladı ve 1 Rus-Çeçen Savaşı patlak verdi Çeçenler zafer kazandılar Bu Rusya'nın otorite ve süksesine büyük bir darbe oldu Bunun intikamını almak isteyen Ruslar 17000 kişilik Specnaz özel timi olarak hazırlandı

Savaş

Ruslar düzenli şekilde helikopterler aracılığıyla yere indirildiler Sayısal, tecsisat bakımından üstün olan Ruslar Çeçen kamlarını bir bir bastı Çeçenleri bir çembere alarak dışardan gelen yardım kesildi Bunu üzerine Çeçenler Dağistan çekildi Bu da 2 Çeçen-Rus Savaşını başlattı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com