Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
almanyanın, belgesi, teslimiyet

Almanya'nın Teslimiyet Belgesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Almanya'nın Teslimiyet Belgesi

Almanya'nın Teslimiyet Belgesi Nedir - Almanya'nın Teslimiyet Belgesi Konusu - Almanya Tarihi Konu Anlatım

Almanya'nın teslimiyet belgesi, II Dünya Savaşı'nın Avrupa Cephesi'ni kapatmak için bir mütarekeyi sağlayan hukukî anlaşma belgesidir

Teslimiyet belgesi Oberkommando der Wehrmacht, Müttefik Sefer Kuvvetleri (Allied Expeditionary Force) ve Sovyetler Birliği Yüksek Komutanlığı tarafından 7 Mayıs 1945 tarihinde imzalanıp 8 Mayıs 1945 tarihinde yürürlüğe girdi Bu tarih Batı Dünyasında V-E Day (Avrupa Zafer Günü) olarak bilinir

Teslimiyet belgesinin Almanca, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dil sürümü vardı Sadece İngilizce ve Rusça sürümlerinin yetkisi vardı İngilizce sürümü, Susan Hibbert tarafından daktilo ile yazılmıştır

Rheims'deki töreni

Teslimiyet belgesi, Orta Avrupa Zaman Dilimi'ne göre 7 Mayıs 1945 tarihinde saat 02:41'de Fransa'nın Rehims şehrinde (Marne, Champagne-Ardenne) Müttefik Sefer Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAEF)'nın bulunduğu kırmızı tuğlalı okul binasında imzalandı[1] ve Orta Avrupa Zaman Dilimi'ne göre 8 Mayıs 1945 tarihinde saat 23:01'de yürürlüğe girdi[2]

Almanya'nın silahlı kuvvegtlerinin Müttefiklere karşı kayıtsız şartsız teslimiyeti Oberkommando der Wehrmacht için ve yeni Devlet Başkanı Karl Dönitz'in temsilcisi olarak Generaloberst Alfred Jodl, Batı Müttefikleri temsilen Walter Bedell Smith, Sovyetleri temsilen İvan Susloparov, resmî tanık olarak Fransız Tümgeneral François Sevez imzaladı

• 7 Mayıs 1945 tarihinde Reims'da imzalanan Almanya'nın teslimiyet belgesi

• Teslimiyet belgesini imzalayan Generaloberst Alfred Jodl

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com