Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
keşmir, sorunu

Keşmir Sorunu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Keşmir Sorunu

Keşmir Sorunu Nedir - Pakistan Tarihi - Hindistan Pakistan Sorunu - Tarih Dersi - Hindistan Sorunu

PAKİSTAN

Pakistan ve Hindistan’ın bulunduğu topraklar 18 yüzyıldan itibaren İngiltere’nin sömürgesi altına girdi

İngiltere’ye karşı direniş 18 yüzyılda başladı ve 1917’de Mahatma Gandi’nin ortaya çıkması ile hızlandı

1940’da bağımsız Pakistan devletinin kurulması kararlaştırıldı Bu hareketin önderliğini Muhammet Ali Cinnah yapıyordu

1946’da Hint Yarımadası’nda Hindistan ve Pakistan adlarıyla iki devletin kurulmasına karar verildi

İngiltere 1947’de Hint Yarımadası’ndan tamamen çekildi

Müslümanların kurduğu devlet Pakistan’dı Pakistan iki bölümden oluşur Batı Pakistan (bugünkü Pakistan), diğeri Doğu Pakistan (bugünkü Bangladeş)

HİNDİSTAN-PAKİSTAN ÇEKİŞMESİ

Pakistan ile Hindistan arasındaki en önemli sorun Keşmir sorunu idi

Verimli topraklara sahip olan Keşmir halkının büyük çoğunluğu Müslüman’dı

İngiltere Keşmir’in yönetimini Hintli bir mihraceye verdi 1947’de mihrace Keşmir’i Hindistan’a kattı Bu olay 1948’de Hindistan ile Pakistan arasında savaşın çıkmasına sebep oldu

Birleşmiş Milletlerin de defalarca araya girmesi ile yapılan antlaşmalar ile Keşmir sorunu çözülemedi

1971’de Doğu Pakistan Hindistan’ın desteği ile ayaklanarak Bangladeş adı ile bağımsızlığını ilan edince savaş yeniden başladı 16 Aralık 1971’de yenilen Pakistan Bangladeş’in kurulduğunu resmen ilan etti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com