Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mahdist, savaşı

Mahdist Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mahdist Savaşı

Mahdist Savaşı Hakkında - Mahdist Savaşı Ne Zaman Başladı - Mahdist Savaşı Sonuçları

Mahdist Savaşı, 19yüzyılda yaşanan bu savaşın nedeni sömürgeciliktir İlk olarak Mahdist Sudan ve Mısır arasında yaşanmıştır Fakat sonradan İngilizlerde katılmıştır

1819 yılında Muhammed Ali'nin işgali ardından, Sudan bir Mısır yönetimi tarafından yönetilmeye başlandı Orda yaşayan insanlar bu sömürgecilik yönetiminden rahatsız oldu Yüksek vergi koyuldu çünkü Mısırlılar köle ticaretini bitirmeye çalıştı Sonuç olarak Mısırlı'lara karşı bir isyan başladı

Mısır Hükümeti İngiliz'in sömürgesi olmaya başladı Avrupalı devleter Sudan'da çıkan isyanlardan haberdar olmuştu Mısır hükümetine İngiliz danışmanlar başka bir sefer için zımni onay verdi 1883 yazı boyunca, 7000 piyade, 1000 süvari, 20 makineli tüfek gücü bir emekli İngiliz Hint Çalışanlar Kolordusubayı; William Hicks, ve on iki Avrupa subayın komutası altında yerleştirildi Winston Churchill " Belki savaşa giden en kötü ordudu" demiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com