Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nippur, tarihi

Nippur Tarihi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nippur Tarihi

Nippur - Nippur Hakkında - Nuffar Tarihi

İmparatorluklar / Şehirler

Sümer

Eridu · Kiş · Uruk · Ur

Lagaş · Nippur · Girsu

Akad İmparatorluğu

Akad · Mari

Amurrular

İsin · Larsa

Babil İmparatorluğu

Babil · Kalde

Asur İmparatorluğu

Asur · Nemrut

Horsabad · Ninova/Nineveh

Elam İmparatorluğu

Susa

Kassitler

Hurriler / Mitanniler

Kronoloji

Mezopotamya tarihi

Sümer (kral listesi)

Asur Kralları

Babil Kralları

Hitit Kralları

Dil

Sümerce · Akkad dili

Elam dili · Aramice

Hurrice · Hititçe

Enuma Eliş · Gılgamış

Ziggurat · Nibiru

Marduk · Asur-Babil dinleri

Nippur, bugün Niffer ya da Nuffar, Irak'ın güneydoğu kesiminde antik kentBir devlet merkezi olmamakla birlikte, Mezopotamya'nın dinsel yaşamında belirleyici bir rol oynamıştır

Sümer efsanelerine göre Tanrı Enlil (Akad dilinde Bel) bu kentte yaşamıştıNippur'da toplanan tanrılar meclisinin kararlarını insanlara bildiren Enlil, aynı zamanda gücün de temsilcisiydi Bir başka inanca göre de Enlil insanı Nippur'da yaratmıştı Ülkeyi ele geçiren her kral, Enlil'in kutsal yönetme gücüne sahip olabilmek için törenler yaparak kendini kutsamaya çalışırdı Bu nedenle, Mezopotamya'yı hangi hanedan yönetirse yönetsin, Nippur ve kentteki Enlil Tapınağı kutsallığını korurdu

ABD'li uzmanlar Mezopotamya'daki ilk arkeolojik kazılarını 1889-1900 arasında Nippur'da yürüttüler; 1948'de bu çalışmaya yeniden döndüler Kentin doğusunda ortaya çıkarılan Sümer tabletleri nedeniyle bu yöreye kâtipler mahallesi adı verildi Nippur kazıları, Sümer yazısıyla ilgili bilgilerin temel kaynağını oluşturdu 1990'daki kazılarda Şifa Tanrıçası Bau'ya (Gula) adanmış büyük bir tapınağa rastlandı

Kentin Tarihöncesine ilişkin çok az bilgi bulunmakla birlikte, MÖ 2500'de bugün yıkıntılarının kapladığı alana yayılmış olduğu ve surlarla çevrildiği sanılmaktadır Daha sonra Ur'un 3 sülalesinin ilk kralı Ur-Nammu (MÖ 2112-2095) Enlil Tapınağı'nı bugünkü biçimine getirdi, duvarlarla çevrili bir avluda bir ziggurat ve tapınak yaptırdı

Enlil Tapınağı'yla çevresindeki duvarların üstüne daha sonraları Part yapıları kuruldu MS 3 yüzyılda gerileyen kent, 12 ya da 13 yüzyılda tümüyle terk edildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com