Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
savaşı, taranto

Taranto Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Taranto Savaşı

Taranto Savaşı Hakkında - Taranto Savaşı Tarihi - Taranto Savaşı Konu Anlatım

Taranto Savaşı, II Dünya Savaşı sırasında Akdeniz Cephesi’nde 11 Kasım 1940 gecesi gerçekleşen bir askeri operasyondur

Operasyonun Taktik Hedefi

Operasyonda, İtalya’nın Taranto deniz üssünde bulunan İtalyan deniz filosuna ait gemiler hedef alınmıştır Buradaki İtalyan deniz gücü, İngiliz İmparatorluğu’nun Cebel-i Tarık-Malta-İskenderiye konvoy yolu üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır İngiliz Amiral Cunningham’ın hazırladığı, Hüküm Operasyonu ile bu tehdidin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır

13 Eylül 1940 da General Graziani komutasında İtalyanlar Libya’daki İngiliz kuvvetlerine saldırmışlardı Böylece savaş Kuzey Afrika’ya da sıçramıştır Mısır’daki İngiliz kuvvetlerinin takviye ve ikmali ise Akdeniz deniz yoluna bağımlıdır

Operasyon

İngiliz uçaklarının saldırı yönleri

11 kasım 1940 gecesi 21 adet Fairey Swordfish, Taranto limanındaki filoya bir baskın düzenlemiştir Limanda 6 drednot, 7 ağır kruvazör, iki hafif kruvazör ve iki destroyer demirlemiş durumdadır Akının sonunda iki İngiliz uçağı İtalyan uçaksavarlarının ateşi sonucu düşürülmüştür Bu kaybın esas nedeni, uçakların hedeflerini görebilmek için işaret fişeği bırakmasıdır İtalyanların kayıpları ise batan bir dretnot ve hasar gören iki dretnotla bir kruvazördür

Taranto Savaşı, tarihte sadece uçakların kullanıldığı ilk deniz savaşıdır ve deniz savaşlarında uçakların oynayabileceği rol konusunda yeni ufuklar açmaktadır

Taranto Savaşının hemen ertesinde İtalyanlar Taranto limanını boşaltıp daha kuzeydeki limanlara çekiliyorlar Böylece İngiliz deniz kuvvetlerinin Akdeniz’deki hakimiyeti yeniden kurulmuş oluyor O tarihlerde İtalyan donanması dünyanın en büyük 4 donanmasıdır ve Akdeniz’de İngiliz donanması ile kapışacak durumdadır

• 1930 larda Taranto merkez donanması

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com