Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fitne, ilk

İlk Fitne

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlk Fitne

İlk Fitne Nedir - İlk Fitne Olayı - İlk Fitne Nedenleri

İlk Fitne (656 - 661), Halife Osman'ın evinde öldürülmesi ile başlayan ve Muaviye'nin İslam Devleti'nin başına geçmesi ile sonuçlanan iç savaş dönemine İslami literatürde verilen isim

Halife Osman'ın, yönetiminden hoşnut olmayanlar tarafından Medine'deki evinde öldürülmesi sonucu Ali halife seçildi

İfk Olayı

Gerdanlık Olayı olarak da bilinen İfk Olayı, Aişe'nin Muhammed'i bir sefer dönüşünde Müslüman bir askerle aldattığı iddiasıdır Olaylar Aişe'nin masumiyetini destekleyen ayetlerin bildirilmesi ve iddiaları yayanların kırbaçlanması ile sonuçlandı Bu olay esnasında Ali'nin tavrı nedeniyle Aişe ve Ali'nin arasının açıldığı düşünülür

Cemel Vakası

Ali, Muhammed'in dul eşi Ayşe ile 656 yılında Cemel Savaşı'nda karşılaştı Ali'nin zaferi ile sonuçlanan savaşta Ayşe'nin müttefikleri Talha ve Zübeyr öldürüldü Ali, savaştan sonra Ayşe'yi Medine'ye gönderdi

Sıffin Savaşı

Ali, Suriye valisi ve Osman'ın akrabası Muaviye ile Sıffin Savaşı'nda karşılaştı (Mayıs-Temmuz 657) Muaviye'nin ordusu daha fazla kayıp vermesine rağmen savaş sonuçlandırılamadı

Hakem Olayı

Sıffın Savaşından sonra Ali ile Muaviye'nin tarafından birer kişi halifeliğin kimin hakkı olduğunu belirlemek için bir istişarede bulundular Yapılan bu görüşmede Muaviye'nin hakeminin Ali'nin hakemini etkilemesiyle Ali görevden alındı Muaviye, hakemi tarafından halifeliğe getirildi Ama Ali'nin hakemi ve yandaşları bunu haklı olarak kabul etmediler Dolayısıyla Hakem Olayından olumlu bir sonuç alınamadı

Nehrevan Savaşı

Nehrevan Savaşı, ilk İslamî mezhep olan Hariciler ile halife Ali arasında, 658 yılının Temmuz ayında, gerçekleşti Ali'nin ordusu tarafından Haricilerin büyük kısmı öldürüldü Ama Haricilik tam olarak ortadan kalkmadı

Sonuçları

Fitne Dönemi, İslam aleminin bölünmesi ile sonuçlanmıştır Daha sonra Ali'nin Abdurrahman İbn-i Mülcem adlı bir Harici tarafından öldürülmesiyle İslam tarihindeki Dört Halife devri kapanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com