Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ablukası, berlin

Berlin Ablukası

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Berlin Ablukası

Berlin Ablukası Hakkında - Berlin Ablukası Tarihi - Berlin Ablukası Nedenleri

Berlin Ablukası, 1948´de başlayıp 1949´da biten, Sovyetlerin Berlin´i kontrol altına almak ve Batı ittifakına gözdağı vermek için şehrin her türlü karayolu ve demiryolu baglantısını kesmesi olayı

Berlin, Almanya´nin doğusunda yer alır ve Sovyet işgaline uğramıştır, dolayısıyla Sovyet işgal bölgesi ile çevrili idi Ancak sonradan Yalta Konferansı'nda Müttefikler Berlin'i dört bölgeye bölmüştü (Fransız, İngiliz, Amerikan ve Sovyet bölgeleri) İngiltere ve ABD, 1948´de hakimiyet bölgelerini birleştirdi ve bölgede yeni bir para birimi ilan etti Bunun üzerine Stalin, Batı birliklerinin hepsini Batı Berlin´den çıkarmak için harekete geçti Şehrin batı bölümüne tüm demir ve kara yollari kesildi

Erzaksız kalan Batı Berlin´e Haziran 1948 ile Mayis 1949 arasinda yiyecek yardımları ABD uçaklarıyla havadan yapıldıBu ikmal sirasinda Amerikanin Savastan kalmis bir cok ikmal ve bombardiman ucagi kullanildiOzellikle C-47 gibi sayisi cok olan ucaklar gunasiri sortiler yapti 12 Mayis 1949´da Stalin ablukayı kaldırdı Soğuk Savaş´in gerginliği bu olayla daha da artmıştır

• 1945 sonrasında işgal altındaki Almanya

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com