Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
liege, muharebesi

Liège Muharebesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Liège Muharebesi

Liège Muharebesi Hakkında - Liège Muharebesi Nedenleri - Liège Muharebesi Sonucu

Liège Muharebesi, I Dünya Savaşı'nın Batı Cephesinde yaşanmış ve Belçika'nın Almanlar tarafın istilası ile sonuçlanmıştır 4 Ağustos'ta başlayan Alman taaruzu 16 Ağustos'ta bitmiş, Kral I Albert İngiltere'ye sığınmıştır

Savaş

Schlieffen Planına göre Fransa'nın istilası Benelüks ülkeleri üzerinden (aynı plan II Dünya Savaşı'nda aynısı Fransızların başına gelmiştir fakat II Dünya Savaşı'ndaki Alman taaruzu Yıldırım Saldırısı ile Fransayı tamamıyla ele geçirmiştir) ani saldırı ile Fransa Cephesi bastırarak yok etmek idi Belçika Almanlarınksis kadar güçlü bir orduya sahip değildi 4 Ağustos'ta başlayan taaruz 16 Ağustos'ta sona ermiştir ve Belçika Ordusu dağınık bir şekilde geri çekilmiştir Almanlara Brüksel'in yolu açıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com