Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
muharebesi, qasr, umm

Umm Qasr Muharebesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Umm Qasr Muharebesi

Umm Qasr Muharebesi Hakkında - Umm Qasr Muharebesi Sonucu - Umm Qasr Muharebesi Nedenleri

Umm Qasr Muharebesi, 2003 yılında Irak’ın işgali sırasında 21-25 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleşen ilk büyük muharebedir İşgalin başlamasından sonra önemli bir liman olan Umm Qasr ABD, İngiltere ve Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmeye çalışılır İşgalci kuvvetler Umm Qasr’da ciddi bir direnişle karşılaşır

Muharebe

Umm Qasr limanına ilk saldırı ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı 15 Alay, İngiltere Deniz Kuvvetlerine bağlı 3 Komando Alayı ve Polonya Silahlı Kuvvetlerine bağlı GROM[4] Özel Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilir Limanı savunan Irak askerleri beklenmedik bir şekilde ciddi bir direniş gösterecek ve muharebe günlerce sürecektir

Limanın ele geçirilmesi

Limandaki direniş kırılıp bölge ele geçirildikten sonra ABD Deniz Kuvvetlerine ait birlikler deniz mayınlarını temizleyerek limanı kullanıma açmıştır [7] 25 Mart gününden itibaren kullanıma açılan liman sürmekte olan işgal sırasında önemli bir lojistik noktası olmuştur

• Umm Qasr Muharebesi sırasında bir M1 Abrams tankı

• Ele geçirilen limanda güvenliği sağlayan Polonya askerleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com