Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1512, bayezit’in, ikinci, ölümü

İkinci Bayezit’İn Ölümü 1512

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İkinci Bayezit’İn Ölümü 1512

II Bayezit’in Ölümü (26 Mays 1512)

Osmanli Devleti tarihinde, akincilarin Avrupa'nin içlerine kadar akinlar düzenledigi devir bu devirdir Venedik'i dahi bu akincilar istila edip, ta Varsova'ya kadar gittiler

1483'de tarihin sayili deniz savaslarindan olan Sapienza Deniz Zaferi kazanildi 1500'de Inabahti fethedildi Koron, Modon ve Navarin kaleleri alindiAnadolu'da basgösteren Sahkulu isyani bastirildi Ogullarinin en kudretlisi olarak kabul ettigi Sehzade Selim'in israrli hareketleri karsisinda tahtindan ferâgat, etti Dimetoka Sarayinda oturmak istedi ve bu maksatla yola çikti Çok rahatsizdi Dimetoka'ya varamadan Havsa kasabasinin Abalar köyünde vefat etti

Cenazesi kendi yaptirdigi Bayezid Camii türbesine defnedildi 62 yasinda idi Vefati duyulunca, en çok harp yaptigi Misir'da bile cenaze namazi kilindi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com