Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
pertevniyal, sultan, valide

Pertevniyal Valide Sultan

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Pertevniyal Valide Sultan

Pertevniyal Valide Sultan Kimdir - Pertevniyal Valide Sultan Kimin Annesi - Pertevniyal Valide Sultan Ölümü - Pertevniyal Valide Sultan Hakkında

Pertevniyal Valide Sultan (1812-5 Şubat 1883[1]) Osmanlı padişahı Abdülaziz'in annesi, Valide Sultan ve II Mahmut'un eşidir

Perteviyal Valide Sultan Megrel asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Besîme'ydi 1829 yılında II Mahmut'un eşi oldu 10 yıllık bir evlilikten sonra eşi vefat etti 25 Haziran 1861 tarihinde Sultan Abdülmecit'in vefatı üzerine oğlu Abdülaziz tahta geçince Pertevniyal Sultan da Valide Sultan unvanını aldı Oğlunun bütün saltanatı boyunca Valide Sultan kaldı Hayır hasenata çok önem verirdi Pertevniyal Lisesi'ni ve Pertevniyal Valide Sultan Camii'ni yaptırdı Oğlu vefat edince Valide Sultanlık dönemi bitti ama 7 yıl daha yaşadı Ayrıca Yusufpaşa'da bulunan Aksaray Mahmudiye İlk Öğretim Okulunu'nu eşi II Mahmut'un anısına yaptırmıştır Okul birkaç kez talihsizliklerle karşılaşmasına rağmen bugün hala hizmet vermektedir

5 Şubat 1883 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti[2] İstanbul'un Aksaray semtinde bulunan kendisinin yaptırmış olduğu Pertevniyal Valide Sultan Camii'ndeki Pertevniyal Sultan Türbesine gömüldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com