Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
damat, gürcü, halil, paşa, rifat

Damat Gürcü Halil Rifat Paşa

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Damat Gürcü Halil Rifat Paşa

Damat Gürcü Halil Rifat Paşa Kimdir - Damat Gürcü Halil Rifat Paşa Hakkında - Damat Gürcü Halil Rifat Paşa Ölümü - Gürcü Halil Rifat Paşa

Gürcü Halil Rifat Paşa, Damat Halil Rıfat Paşa, (ö 1860) II Mahmut ve Abdülmecit dönemlerinde görev yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır 4 kez Kaptan-ı Deryalık yapmıştır

Osmanlı devlet adamı Damat Mahmud Celaleddin Paşa'nın babası, Prens Sabahattin'in dedesidir

Yaşamı

Gürcü asıllı olan Halil Rifat Paşa Koca Mehmet Hüsrev Paşa tarafından evlatlık alınıp yetiştirilen yüz kadar çocuktan birisiydi Mühürdarlık ve hazinedarlık görevlerinden sonra Tophane müşirliğine (topçu sınıfı komutanı) yükseldi Bu görevi sırasında Taksim Kışlası’nı yaptırdı

1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya’ya elçi olarak gönderildi Rusya’dan döndükten sonra kaptan-ı derya oldu ve donanmayı gençleştirip ıslah etmeye çalıştı 1833 yılında II Mahmut'un kızı Saliha Sultan'la evlenerek Osmanlı hanedanına damat oldu Bu evlilikten bir kızı (Ayşe Sıdıkka Hanım) ve bir oğlu (Abdülhamit Bey) dünyaya geldi Ayrıca diğer eşinden Mahmud Celaleddin adlı oğlu dünyaya gelmiştir

1836’da serasker tayin edildi 1839’da Ticaret Nazırı oldu 1843’de ikinci defa kaptan-ı deryalığa tayin edildi 1845’te Trabzon valiliği görevine getirildi 1847’de üçüncü kez kaptan-ı derya oldu 1848–1854 yıllarında Aydın, Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti ve Bursa valiliklerinde bulundu 1854-1855 arasında dördüncü defa kaptan-ı deryalık yaptı

1860 yılında vefat etti ve Eyüp'te Hüsrev Paşa Türbesi’nin bitişiğindeki türbesine gömüldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com