Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aybeg

Aybeg

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aybeg

Aybeg Biyografisi - Aybeg Kimdir - Bahri Hanedanı Aultanları - Aybeg Vefatı Hakkında Bilgiler

Aybeg

Memlûk Sultanlığı

Hüküm süresi 1250 – 1257

Tam adı Muizzüddin El-Mansur Aybeg

Ölüm tarihi 1257

Önce gelen Şecer-üd-Dürr

Sonra gelen Mansur Ali

Hanedan Bahri Hanedanı

Muizzüddin El-Mansur Aybeg, (ö 1257, Kahire) Mısır Memluk Devleti'nin kurucusu ve ilk sultanı olan Kıpçak kökenli hükümdar 1250 ve 1257 yılları arasında hüküm sürdü

Yaşamı

Devletin kurucusu olan Aybeg, Eyyubi Devleti'nde yaşanan iç karışıklıklara son vermek amacıyla Mısır'a gelmiş ve Eyyubi devletini yıkarak Memluk Devleti'ni kurmuştur Bu dönemde Mısır'da yaşanan Şii kökenli Arap isyanları bastırılmış ve Suriye Eyyubileri'ne son verilmiştir

Memluklar 1250'den 1382’ye kadar Bahri Memluklar (Türk kökenli), 1382'den 1517'ye kadar ise Burci Memluklar (Çerkes kökenli) olarak adlandırılmışlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com