Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deprem, kültür, müzesi

Deprem Kültür Müzesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deprem Kültür Müzesi

Deprem Kültür Müzesi, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla depremin Sakarya ilinde yaptırılmış müzedir Depremin ikinci yıldönümünde yapımına başlanan müze, hukuksal sorunlar yüzünden yıllarca kapalı kalmış ve 2004 yılında ziyaret açılmıştır

Müze; Sakarya, Merkez, Cumhuriyet Mahallesi Kavaklar Caddesi'nde yer alaır 450 m²’lik kullanım alanına sahiptir Adapazarı Merkez Belediyesi'ne aittir

Müze binası göçük şeklinde tasarlanmıştır; yıkık duvarlar ve eğik kolonları vardır Binanın mimarisi ve iç düzenlemesi tamamen fotoğraf, tablo, resim ve bu gibi malzemelerin sergilenebileceği bir sanat galerisi şeklinde inşa edilmiştir 1967 ve 1999 yılı depremlerine ilişkin deprem öncesi ve sonrası fotoğraflar sergilenmektedir Müzenin bir bölümü makinelerle yapay sarsıntı oluşturulacak şekilde dizayn edilerek depremin etkisi plastik eşyalarla izlenebilmektedir Sanal deprem platformunda 74 büyüklüğünde sarsıntının bir benzeri yaşatılır Müzede, depremde yıkılan binaların yapım tekniği ile ilgili inşaat malzemeleri ve sismograf görülebilir

Deprem Kültür Müzesi, dünyadaki dördüncü Deprem Kültür Müzesi'dir Sergi Salonları dışında kafeterya ve sinevizyon salonu bulunur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com