Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşık, müzesi, veysel

Aşık Veysel Müzesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aşık Veysel Müzesi

Aşık Veysel Müzesi resimleri - Aşık Veysel Müzesi hakkında
Aşık Veysel Müzesi (Şarkışla) Sivas ili Şarkışla ilçesi Sivrialan Köyü’nde bulunan Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun (1894-1973) evi Kültür Bakanlığı tarafından 1979 yılında kamulaştırılmış ve 1982 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır

Müzede Aşık Veysel in kişisel eşyaları, fotoğrafları, şiirleri ve Onunla ilgili yayınlanan kitaplar sergilenmektedir Müzede kütüphane, çalışma odası, anfi tiyatro bulunmaktadır

Ozan Aşık Veysel’in ölüm yıldönümü olan 9 - 11 Temmuz tarihlerinde Sivas’ta ve Şarkışla İlçesi Sivri alan Köyü’nde anma törenlerinin yanı sıra, Aşık Veysel Aşıklar Bayramı adı altında festivaller düzenlenmektedir

Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi binası; 1892 yılında Mülki İdadi olarak yapılmıştır Dikdörtgen planlı ve iki katlıdır Ön cephe kesme taş örgülüdür Zemin katta etnoğrafik eserler, 1 katta ise Atatürk ve Sivas Kongresi ile ilgili teşhirer vardır

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi04-11 eylül 1918 tarihleri arasında, Ulu Önder Atatürk başkanlığında bu binada toplanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com