Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bey, camii, izmit, mehmed

Mehmed Bey Câmii İzmit

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mehmed Bey Câmii İzmit

Mehmed Bey Câmii Hakkında - Mehmed Bey Câmii Mimarisi - Mehmed Bey Câmii Tarihçesi - Mimar Sinan Eserleri

Yapım yılı: 1576

Bulunduğu şehir: İzmit

Bulunduğu ilçe: Merkez

Bulunduğu semt: Merkez

Adres: Kocaeli Kemalpaşa Mahallesi, Hürriyet Caddesi

Eser tipi: Cami

Günümüzdeki kullanımı: Cami

Cami Hakkinda Bilgi

1576 yılında Mimar Sinan`a yaptırılan Mehmet Bey (Fevziye) Camisi, bugüne kadar 3 büyük deprem ve 2 yangın gördü, her seferinde aslına uygun olarak yeniden inşa edildi Kapalı alanda 3 bin kişinin ibadet edebildiği camide

bu camiyi XVIyüzyılda İzmitli Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır

İlk yapımında Mimar Sinan’ın eseri olan bu cami, 1776 depreminde yıkılmıştır Sultan IIMahmut zamanında Kaptan-ı Derya Firari Ahmet Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır Bu yüzden de Fevziye Cami ismini almıştır

Cami 1894 depreminde bir kez daha yıkılmış ve yalnızca minaresi günümüze gelebilmiştir Sonraki yıllarda Sırrı paşa tarafından yapılan bu caminin mimari yönden herhangi bir özelliği bulunmamaktadır

REsimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com