Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
apartmanları, harikzedegân

Harikzedegân Apartmanları

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Harikzedegân Apartmanları

Harikzedegân (Tayyare) Apartmanları

Türkiye'de modern anlamda oteller ilk kez XIX yüzyılın ikinci yarısıdan görülür İsttanbul'da konaklayan ve konakladığı yerler hakkında yazılar yazan Edmonda de Amicis, Bizans Oteli'nde kaldığından sözeder

Postacılar Sokağı ile Nuru Ziya sokağı arasındaki bölgede yer alan Bizans Oteli, yıllar önce yıkılmış ve yerine apartman yapılmıştır

Beyoğlu, özellikle 1870'li yıllardan itibaren güzel otel binalarına kavuşur

Bu oteller genellikle İstiklal caddesi ile Meşrutiyet caddesinin Tepebaşı bölümünde daha yoğun toplanmışlardır

Beyoğlu Otellerinin büyük bir bölümü otel olarak yapılmamış, eski konak ve büyük ikamet yapılarından Otele çevrilmişlerdir

Bunlardan en önemlileri DrHorasancı'nın evi Avrupa oteline, Caro ailesinin evi Lozan palas'a ve Glavani ailesinin konağı Londra palasa yine Eminönü'nde bulunan Teyyare apartmanları bir otele dönüştürülerek yeni bir işlev kazandırılmışlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com