Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akdamar, kilisesi

Akdamar Kilisesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Akdamar Kilisesi

Akdamar kilisesi, Vaspurakan Kralı 1 Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırıldı 1113 yılında manastıra dönüştürülen kilise, "Kutsal Haç" kilisesi olarak anılıyor

Akdamar Kilisesi son yüzyılda tarihin, define avcılarının, atış meraklılarının kurşunlarıyla yıprandı ve harap olmuş, dış yüzeyindeki kabartmalar ve içerisindeki duvar resimleri hasar görmüştü

Restorasyona 2 milyon 600 bin YTL harcandı ve kilise yıkılmaktan kurtarıldı Bir Türk firmasının üstlendiği restorasyonun danışmanlığını Ermeni asıllı Türk mimar yaptı Kilise, 29 Mart 2007'de uluslararası bir katılımla anıt müze olarak açıldı

Ve 2010 yılında;

"İnanç turizmi kapsamında Van Akdamar Anıt Müzesi'nin (Akdamar Kilisesi) ziyaretçi sirkülasyonuna engel teşkil etmeyecek bir bölümünde, sınırlı sayıda ziyaretçinin katılımıyla, yılda bir kez olmak üzere Eylül ayının ikinci haftasında günü, saati ve süresi Valilikçe belirlenmek kaydıyla dini içerikli etkinlik düzenlenmesine izin verilmesi Bakanlığımızca uygun görülmüştür"

kararıyla ibadete açılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com