Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyoğlu, istanbul, kervansarayı, paşa, rüstem

Rüstem Paşa Kervansarayı İstanbul Beyoğlu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rüstem Paşa Kervansarayı İstanbul Beyoğlu

Rüstem Paşa Kervansarayı İstanbul Beyoğlu - Rüstem Paşa Kervansarayı İstanbul Beyoğlu Mimar Sinan - Mimar Sinan eserleri

Rüstem Paşa Kervansarayı (Kurşunlu Han)

Yapım yılı: 1544-1550?

Bulunduğu şehir: İstanbul

Bulunduğu ilçe: Beyoğlu

Bulunduğu semt: Perşembe Pazarı

Adres: Kürekçiler Caddesi Karaköy

Ulaşım tarifi: Yapıya ulaşmak için tramvayı kullanabilirsiniz Karaköy durağında indikten sonra Perşembe Pazarı'na doğru yürüyünüz Yapı Galata Bedesteni'nin arkasındadır

Eser tipi: Kervansaray

Günümüzdeki kullanımı: Han

Mülkiyet sahibi:

Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TE, TB, TM

Eser hakkında bilgi: Kervansaray, halk arasında Kurşunlu Han olarak anılmaktadır Rüstem Paşa'nın 1561 yılında yazılmış vakfiyesinde de Kurşunlu Han ibaresi vardır Mimar Sinan'ın kervansarayı bir Ceneviz Kathedrali'nin yıkıntıları üstüne inşa ettiği bilinmektedir Yapının hemen girişindeki çeşme yalağı, erken Bizans döneminden kalma bir sütun başlığı oyularak yapılmıştır İki katlı yapılan kervansarayın dar ve uzun bir açık avlusu bulunmaktadır

Bu esere yakın diğer Sinan eserleri: Sokollu Mehmet Paşa (Azapkapı) Camisi, Sokollu Mehmet Paşa (Yeşildirek) Hamamı,

Bu esere yakın diğer eserler: Arap Camii, Galata Kulesi, Galata Bedesteni

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com