Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hatay, kervansarayı, mehmet, paşa, sokullu, yakacık

Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Hatay Yakacık

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Hatay Yakacık

Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Hatay Yakacık - Mimar Sinan Eserleri

Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı

Yapım yılı: 1574-75

Bulunduğu şehir: Hatay

Bulunduğu ilçe: Yakacık (Payas)

Bulunduğu semt: Dörtyol

Adres:

Ulaşım tarifi:

Eser tipi: Kervansaray

Günümüzdeki kullanımı: Yaz mevsimindedüzenlenensanat etkinlikleri dışında ziyarete kapalıdır

Mülkiyet sahibi:

Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar :

Eser hakkında bilgi: Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Kervansarayın girişi ve önündeki dua kubbesi, arastanın tam ortasında yer alır Kervasarayın anıtsal kapısının üstünde yer alan talik tarzdaki Osmanlıca kitabenin son cümlesi bize Sokullu’nun ağzından seslenir: ‘Bu kervansarayı yolucular için Allah Rızası için yaptırdım’ Kervansarayın kapısının arkasında, avlusuna çıkmadan önce, iki yanında misafir odalarına açılan kapıların bulunduğu bir koridordan geçilir Bu uzun ve loş koridorun ardından, kervansarayın gökyüzünü kucaklayan geniş avlusu gerçekten etkileyici ve görkemli görünüyor Şu an kullanılmayan kervansarayın avlusunda yazın konserler ve sınema günleri düzenlenmektedir Bu etkinliklerin dışında ziyarete kapalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com