Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
balık, balıkçı, barınağı, kocamustafapaşa, müzesi

Balık Müzesi - Kocamustafapaşa Balıkçı Barınağı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Balık Müzesi - Kocamustafapaşa Balıkçı Barınağı

balık müzesi nerde - balık müzesi hakkında

Türkiye’de bir örneği olmayan bu müzede irili ufaklı 350’den fazla balık türü akvaryumda ve kavanozlarda özel bir sıvının içinde tutuluyor Bugün artık yüzde 80’i gerek bilinçsiz avlanmadan gerekse çevre kirliliğinden Türk deniz sularını terk etmiş balıklar cam kavanozlarda sergileniyor

Balık müzesi, Samatya sahil yolunda pek dikkat edilmezse fark edilemeyen Kocamustafapaşa Balıkçı Barınağı’nın içinde yer alıyor Kocamustafapaşa Çevre Koruma ve Balıkçılar Derneği başkanı Haydar Deniz’in kişisel gayretleri ile 1991 yılında kurulan müze, balıkçı arkadaşlarının desteği ile genişlemiş 15 balık türüyle açılan müzede bugün 700’e yakın kavanoz var Bu kavanozlarda Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Ege’de tutulmuş balıklar yer alıyor

Peri balığı; 19 Mayıs 1969’da Çandarlı Körfezi’nde tutulmuş Beneklikırlangıç Kefken’de 20 Şubat 1973’te takılmış oltalara Kurbağakayası, 29 Temmuz 1972’de çıkmış Karadeniz’in soğuk suyundan Pulatorina, sübye, berlam hepsi Marmara balıkları; denizbiti, küçükbeneklikedi, kurbağakayası, çilliçarpan ve dahası

Tuzla açıklarında pembe, kırmızı mercanların oynaştığı; Büyükada Viranbağ sığlıklarında gezen karagöz, kolyoz, istavrit, uskumru, kılıç sürüleri; Yeşilköy Florya kıyılarında cirit atan barbunyalar, tekirler, kırlangıçlar, kalkanlar şimdilerde balıkçıların hatıralarında yaşıyor Denizin henüz kirletilmediği, balık bolluğunun yaşandığı günleri özlemle anlatan Haydar Deniz “Önce büyük balık kayboldu Orkinoslar, kılıçlarBüyük balık kayboldukça kademe kademe diğer balıklar da kaybolur Öyle de oldu Bugün iki yıl öncesine kadar Marmara’da avlanan balıklar bugün yok Mesela mezgit Marmara’da iki üç senedir mezgit yok Bugün Marmara’dan tutmuş olduğumuz sadece istavrit” diyor

"Denizlerimizi bir bir terk eden balıklar unutulmasın Bizden sonraki nesle de bir şeyler kalsın"

fikrinden hareketle kurulmuş müzede başlangıçta balıklar kuratarak saklanırken adli tıpta kadavraları korumada kullanılan özel bir sıvının varlığından haberdar olmuşlar Sıvı içinde balıkların 500 seneye yakın bir süre bozulmadan saklanabileceğini öğrenen Deniz, balıkları cam kavanozlar içinde sergilemeye başlamış

Raflarda sergilenen deniz ürünlerinin kavanozlarda etiketleri var Balıkların Türkçe ve Latince isimleri, tutulan yer ve tutulan tarih bilgileri veriliyor Balıkların Latince isimleri konusunda İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi hocalarından destek alınmış Karşılığında da fakültenin balık arşivinde olmayan balık çeşitlerinden verilmiş

Balık Müzesi, herkesin ziyaretine açık ama insanlar haberdar değil Müzenin en büyük ziyaretçi grubunu ilköğretim öğrencileri oluşturuyor Her hafta bir okul müzeyi gezmeye geliyor

Adresi:

Kocamustafapaşa Çevre

Koruma ve Balıkçılar Derneği

Kennedy Caddesi, Sahil Yolu,

Kocamustafapaşa/İstanbul

Balık Müzesi Telefonu: 0212 – 587 7357

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com