Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abdurrahman, camii, kastamonu, paşa

Abdurrahman Paşa Camii Kastamonu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Abdurrahman Paşa Camii Kastamonu

Abdurrahman Paşa Camii Hakkında - Abdurrahman Paşa Camii Mimarisi -Abdurrahman Paşa Camii Tarihçesi - Mimar Sinan Eserleri
Abdurrahman Paşa Camii, Osmanlı klasik dönem mimari eserlerinden biridir Kastamonu iline bağlı Tosya ilçesinde 1582 yılında inşa edilmiştir Mimarlığını Türk mimar Mimar Sinan İstanbul'dan üstlenmiş, inşaatı talebeleri yerinde yürütmüştür Caminin yapımında adı geçen Abdurrahman Paşa'nın kimliği tam olarak net değildir Maraşlıdır ve bir devlet görevlisi olduğu sanılmaktadır

Cami, ilçenin merkezinde Hanönü meydanının yukarı kısmında yer alır 1943 Tosya depreminde ciddi zararlar görmesine karşın gerekli onarımları tamamlanarak orijinalliği korunmuştur Caminin vakfına ait çok sayıda dükkân, bir hamam ve günümüze ulaşamamış bir kapalı çarşısı bulunmaktadır Günümüzde, ilçenin en büyük camisi olarak hizmet vermeye devam etmektedir
vikipedi

Kastamonu Abdurrahman Paşa Camii Resimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com