Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cezaevi, eylül, müzesi, ulucanlar, utanç

12 Eylül Utanç Müzesi - Ulucanlar Cezaevi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

12 Eylül Utanç Müzesi - Ulucanlar Cezaevi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi - Ulucanlar Cezaevi İşkenceleri - 12 Eylül Utanç Müzesi Resimleri - 12 Eylül Utanç Müzesi Nedir - 12 Eylül Utanç Müzesi Açıldı

Devrimci 78'liler Federasyonu 1980 darbesiyle yaşananların sergilendiği "12 Eylül Utanç Müzesi"ni açtı Müzede 1980 olaylarında cezaevine girenlerin, hayatlarını kaybedenlerin isimleri, hayat hikayeleri, mektupları ve fotoğrafları yer alıyor Müzenin bir bölümünde de işkence aletleri yer alıyor

Çağdaş Sanatlar Merkezinin girişine temsili olarak darağacı kuruldu

Aslına uygun şekilde düzenlenen cezaevi koğuşlarına ve tecrit odalarına balmumundan yapılan 22 mahkum heykeli yerleştirilirken, müzenin koridorlardaki hoparlörlerinden tecrit odalarındaki işkenceleri yansıtan çığlık sesleri yankılanıyor Cezaevi avlusundaki mahkumların dilek ağacının dallarına ise bir dönem Ulucanlar'da tutuklu kalan
Necip Fazıl Kısakürek,
Nazım Hikmet Ran,
Muhsin Yazıcıoğlu,
Osman Bölükbaşı,
Osman Yüksel Sedengeçti,
Bülent Ecevit,
Fakir Baykurt, Hüseyin Cahit Yalçın,
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan,
Ali Bülent Orkan,
Mustafa Pehlivanoğlu,
Fikri Arıkan, Cevat Şakir Kabağaçlı,
Yılmaz Güney,
Necdet Adalı,
Erdal Eren'e
kadar bir çok ismin fotoğrafları asıldı

Ziyaret edenleri özellikle idamların, işkencelerin yaşandığı dönemlere götüren türkülerin yankılandığı müzede, Muhsin Yazıcıoğlu'nun seccadesi ve süveteri, Hüseyin İnan'ın idamdan sonra üzerinden çıkarılan fanilası, Deniz Gezmiş'in sigarası, ders notları gibi kişisel eşyaları da sergileniyor

AA

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com