Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kolezyum, roma

Kolezyum - Roma

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kolezyum - Roma

Kolezyum Hakkında - Kolezyum Tarihi - Kolezyum Nedir

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MÖ 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır

[1] İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve birazda kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını aldı 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür Bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir

Ayrıca Roma Katolik Klisesi ile yakın bağlantıya sahiptir Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler

İsim

Kolezyum'un orijinal adı Amphitheatrum Flavium idi Sık sık Flavium Amphitheater olarak da adlandırılırdı Yapı Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığından, orijinal ismi bu uygarlığın adından gelir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com