Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, mısır

Bir Mısır Efsanesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bir Mısır Efsanesi

Efsaneye göre Ra'nın karısı Nut , Geb'i kendisine aşık eder Bunun üzerine Ra Nut'a ceza verirCezaya göre Nut , yılın hiç bir ayı ve gününde çocuk sahibi olamayacaktırRa'nın emirleri hiçbir zaman reddedilemeyeceğinden Nut çareyi Thod'tan yardım istemekte bulurThod uzun uzun düşündükten sonra aklına iyi bir fikir gelirAy tanrıçası Selene'ye gider ve onu tavla oynamaya davet ederTanrıça bu oyunu kaybederse aydınlık bölümlerinden yedide birini Thod'a verecektirOyunu Thod kazanırSelene söz verdiği gibi ışığının yedide birini Thod'a verirThod tanrıçadan aldığı ışıktan 5 gün yaratır ve bu günleri yıla eklerBöylece Nut hiçbir yıla ve aya ait olmayan bu 5 günde doğum yapabilecektir

Nut'un Osiris , Horus , Set , Isıs ve Nephtys adlarında beş çocuğu olur

İşte hikayemiz burada başlar:

Osiris doğanlar içinde en büyükleridirBu nedenle Geb gökyüzüne çıktıktan sonra Mısır toprakları üzerinde hüküm sürme hakkı ona aittirZaten Osiris'in üstünlüğü daha doğduğu sırada belli olmuşturGizemli bir ses evrenin efendisinin geldiğini söylemiştir

Osiris'in tahta geçtiğinde ilk yaptığı işlerden biri ilkel bir hayat süren Mısırlıları evden uzaklaştırmak olmuş onlara bira, şarap, ekmek yapmayı, tarım araçlarını kullanmayı , toprağı işlemeyi , ilk defa tapınak inşaa etmeyi , tanrılara tapıp dini törenler düzenlemeyi öğretmiştirOsiris Mısır'ı uygarlaştırma işlemini tamamladıktan sonra tüm dünyayı uygarlaştırma işlemine girişirTahtı aynı zamanda kardeşi olan karısı İsis'e bırakırYanında veziri Thod ve Anubis ile sefere çıkarOsiris döndüğünde ülkesini İsis'in başarılı yönetimi sayesinde çok iyi durumda bulur

Ancak bu durum uzun sürmezTahta geçmeyi planlayan fakat Osiris'in yokluğunda bile tahta geçmeyi başaramayan Set Osiris'i yok etmek içn bir plan hazırlamıştırBu plana göre Set , Osiris'in ölçülerine göre bir sandık hazırlatır ve sandığı en değerli taşlarla süsletirSet bundan sonra kendisine yardım eden 22 kişiyle planını uygulamaya başlarSet, Osiris'i de çağırdığı büyük bir yemek verirYemek sonunda Set sandık kimin ölçülerine uyarsa sandığın sahibinin o kişi olacağını söylerDenemek için herkes sırayla sandığın içine yatarSıra Osiris'e geldiğinde

Osiris sandığın içine yattığında Set sandığı çivileyip eritilmiş kurşunla lehimler ve Nil'e atarİsis bu olayı duyunca sandığı aramaya başlarSandık Byblos kentine kadar sürüklenmiş ve burada karaya vururBurada hızla büyüyen bir ağaç , sandığı gövdesinin içine alırByblos kralı Malkandros bu ağacı gördüğünde hayran kalır Ağacı kestirerek ,sarayına sütun olarak diktirmeye karar verirAğaç kesildiğinde çok güzel bir koku ortaya çıkarBu olay Isis'in kulağına kadar gider İsis durumu anlar ve Malkandros'un sarayına giderBurada önce Astatros'un çocuğunun dadısı olur

İsis bir gün çocuğu ölümsüz yapmak ister ve çocuğu ölümsüzlük ateşine batırırBunu gören kraliçe İsis'i engellerArtık İsis kendini tanıtmak zorunda kalırDaha sonra Kral Malkandros'tan izin alarak gövdesini açıp içinden sandığı alırİsis sandığı vatanına getirirButa şehrine öğlu Hares'in ziyaretine giderken sandığı güvendiği bir yere bırakırSet sandığı bulur ve Osiris in bedenini 14 parçaya ayırarak Mısır toprakları üzerine dağıtırBunun üzerine İsis bütün Mısır'ı dolaşarak Osiris'in bedeninin parçalarını toplar ve parçaların bulunduğu her yere birer tapınak diker (Bu yüzden Mısır'ın bir çok yerinde içinde Mısır'ın kralı Osiris'in bulunduğunu söyleyen bir çok tapınak vardır) Efsanenin sonunda Osiris'in oğlu Set'i yenerVe tekrar canlanan Osiris bu dünyada yaşamak istemezHükmetmek için ölüler ülkesine gitmeyi tercih ederBurada Anubis ile birlikte olacak , Anubis ölüleri yargılanması için Osiris'e getirecektir

Uzun ama okumanızı tavsiye ederim bu arada yazmayı unuttum ALINTIDIR

Alıntı Yaparak Cevapla

Bir Mısır Efsanesi

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bir Mısır Efsanesi

okudum küçük bilgin

mısır efsanesi için çok tsekkür edrim

eğer istrsen akadas olabiler miyez

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com