Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anıları, atatürkün, diline, iilgili, nelerdir, tiyatrosuna, türk, verdiği, önemle

Atatürk'ün Türk Diline Ve Türk Tiyatrosuna Verdiği Önemle İilgili Anıları Nelerdir

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Türk Diline Ve Türk Tiyatrosuna Verdiği Önemle İilgili Anıları Nelerdir

Atatürkün Türk Tiyatrosuna Verdigi Önem - Atatürk ve Türk Tiyatrosuna Verdigi Önemle ilgili Anısı

Atatürk, Galip Arcan’ın yazdığı “Sırat Köprüsü” adlı piyese davetlidir Atatürk piyesin başında mutludur biraz sonra sinirlenmeye başlar ve bir müddet sonra oyun bitince; “Bana Galip Arcan’ı çağırın!” der Galip Arcan gelince; “Bu piyesi siz mi yazdınız? “der “Evet paşam ben yazdım” Ve Atatürk; “Hayır, bu Flor Doranj adlı boldvilin’in aynen çevirisi, neden bunu belirtmediniz? Hakkınızda soruşturma açtırıyorum” diyecektir Buna benzer pek çok anıyı da okuyunca, ne dedim biliyor musunuz? “A be Atam, boldvilin’e varıncaya kadar, bunları ne zaman okursun? Ne zaman kafanda tutarsın?” “Sanat ve Atatürk” adlı araştırmamı yapıyorum baktım resimde Türk tarihinde ilk resim sergisini o açıyor, heykelde dinin etkisini kaldırıyor ama karşıma yedinci sanat dalı geldi Sinema Yönetmen Cezmi Ar, başrolde Mustafa Kemal, film çekiyorlar Ve Cezmi Ar Mustafa Kemal’e, tabii Cumhurbaşkanı ya, şöyle dur böyle dur diyemiyor ama diğer oyunculara şiddetle bağırıyor Atatürk; “Gel Cezmi gel, burada başkomutan sensin Ben bu işi bilmem Önemli olan işin iyi çıkması Bana da aynı şiddet ve hiddetle bağıracaksın” diyor Cezmi Ar hayatının son günlerinde; “Ben bir daha asla öyle bir oyuncuyla çalışmadım” diyecektir Yıl 1937, Münir Hayri Egeli ile Çankaya’da odalarına çekilirler Atatürk bir film senaryosu yazmıştır, adını da koymuştur adı; “Ben bir İnkilap Çocuğuyum” dur Kendi yazdığı film senaryosunu, Münir Hayri Egeli çekecektir, Atatürk de oynayacaktır Ama yıl 1937’dir, ömrü vefa etmemiştir Derim ki haydi filmciler bulun bu senaryoyu, filme çekin, çok faydalı olacağına ben kesin gözüyle bakıyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com