Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hareketi, kılık, kıyafette, yenilik

Kılık Ve Kıyafette Yenilik Hareketi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kılık Ve Kıyafette Yenilik Hareketi

Kılık Ve Kıyafette Yenilik - Kılık-Kıyafette Değişiklik
Toplumların kıyafet seçiminde, yaşanılan çağın benimsenen kültürün ve çevre (iklim) özelliklerinin etkileri görülmüştür Kılık kıyafet, insanların hayat tarzlarını ve kültürlerini de yansıtır Osmanlı Devleti'nin egemenliği altında farklı kültürde birçok millet vardı Bu milletlerin giyim kuşamları birbirine hiç benzemezdi Ayrıca bilim adamları, memurlar ve halk arasında da kıyafet bakımından birlik yoktu Padişah II Mahmut, askerler ve devlet adamları arasında kıyafet birliği sağlamaya çalışmış, onların "fes" giymelerini de mecbur tutmuştu Fes, Türklere has bir başlık değildi Başka ülkelerden alınmıştı Yenilik olduğu için önce fes giyilmesine karşı çıkılmış, fakat zamanla benimsenmiştir

Atatürk, Türk milletinin her alanda olduğu gibi, giyim konusunda da çağa ayak uydurmasını istiyordu Bununla ilgili düşüncelerini, yurt gezilerinde

millete anlattı

1925 yılı Ağustosu'nda Kastamonu ve inebolu'ya yaptığı gezide şunları söyledi: "Fikrimiz, zihniyetimiz tepeden tırnağa kadar medenî olacaktır Medenî ve milletlerarası kıyafet milletimiz için lâyık bir

kıyafettir Onu giyeceğiz "Atatürk bu gezisi sırasında herkese şapkayı tanıttı ve onun giyilmesini istedi Bu yenilik kısa sürede bütün yurda yayıldı

25 Kasım 1925 tarihinde "şapka Giyilmesi Hakkında Kanun" kabul edildi Kadınların çarşaf ve peçeyi atarak modern kıyafetleri benimsemeleri, zaman içinde hiçbir zorlama olmadan gerçekleşmiştir

1934 yılında çıkarılan bir başka kanunla da din adamlarının ibadet yerleri dışında dinî kıyafetlerle gezmeleri yasaklandı, Ancak dinî görevlilerin en yetkili kişileri, bunun dışında bırakıldı Kıyafette değişiklik, toplumda birlik ve beraberliği güçlendirdi Ayrıca, Türk milletine modern bir dış görünüm kazandırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com