Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, hakkında, matematik, sözleri

Atatürk'ün Matematik Hakkında Sözleri

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Matematik Hakkında Sözleri

Atatürk’ün matematik ile ilgili sözleri - Atatürk!ün matematiğe verdiği önem - Atatürk ve matematik - Atatürk'ün matematik hakkında düşündükleri - Atatürk'ün matematiğe ilgisiOkul yıllarından beri matematik dersine büyük ilgi duyan Atatürk, matematiğin yaşamın bütün alanlarında gerekli oluşunu, matematiksiz bir bilimin söz konusu olamayacağını, bütün bilimlerin matematikten yararlanması gerektiğini, şu sözlerle ifade etmiştir:

“Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır

Mustafa Kemal Atatürk

“Ben öğrenim devrimde matematik konusuna çok önem vermişimdir ve bundan hayatımın çeşitli safhalarında başarı elde etmek için faydalanmış olduğumu söyleyebilirim Onun için herkes matematik bilgisinin çok gerekli olduğuna inanmalıdır

Mustafa Kemal Atatürk

“Askeri Rüştiye’yi bitirdiğimde matematik merakım iyice ilerlemişti Manastır Askeri İdadisi’nde matematik pek kolay değildi Bununla uğraşımı sürdürdüm İdadi’de iken bıkmaksızın çalışıyorduk Sınıfta birinci, ikinci olmak için hepimizde şiddetli bir gayret vardı Sonunda İdadi’yi bitirdim Harbiye’ye geçtim, burada da matematik merakım sürdü

Mustafa Kemal Atatürk

“Matematiği kullanmayan bilimler, ele aldıkları konularda ancak dış yapıyı inceleyebilirler; çünkü matematikle dile getirdikleri, ancak birtakım bağıntılardır; bu bağıntılar ise özle ilgili unsurlar arasında değil, dış görünüşle ilgili noktalar arasında olabileceğinden, bir varlığın özünü, onun aslında ne olduğunu bize vermekten acizdirler O halde matematik, tabiat bilimleri, tarih gibi kişiliğin içlerine nüfuz edip, onu derin bir sezgi ile kavrayabilen bir disiplinin önünde çok aşağı niteliktedirler

Mustafa Kemal Atatürk

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com