Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devletçilik, halkçılık, ilkesinin, özellikleri

Devletçilik Ve Halkçılık İlkesinin Özellikleri

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Devletçilik Ve Halkçılık İlkesinin Özellikleri

Halkçılık İlkesi Nedir - Halkçılık İlkesi Özellikleri - Devletçilik İlkesi - Devletçilik İlkesi Nedir

Devletçilik anlayışına göre devlet; ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel faktörüdür

Devletçilik ilkesinin amacı güçlü bir ekonomi oluşturmaktır Böylece Türk toplumunu, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmayı amaçlar Atatürk güçlü devlet olmanın, güçlü bir ekonomiyle gerçekleşeceğini düşündüğü için ekonomik alanda köklü yenilikler yapılmasına çalışmıştır

Devletçilik ilkesi karma ekonomi ilkesiyle büyük benzerlikler gösterir

Devletçilik anlayışına göre ekonomide vatandaşla devlet iş birliği yapmaktadır Sermayesi olan herkesin üretim ve ticaret yapması devlet tarafından teşvik edilmiştir Devlet özel teşebbüsleri korumuş ve gelişmesi için kredi sağlamış bazı kolaylıklar getirmiştir

1933 yılına kadar özel teşebbüse sağlanan kolaylıklara rağmen ekonomi alanında önemli bir ilerleme sağlanamadı Bunun üzerine 1Beş Yıllık Kalkınma planı hazırlanarak Devletçilik ilkesi yürürlüğe konuldu

Devletçilik anlayışı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki o günkü ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır Ekonomik hayat değiştikçe devletçilik anlayışı da değişmektedir Günümüzde devlet, ekonominin içinde eskisi kadar yer almamakta özel teşebbüsün gelişmesi için ortam hazırlamaktadır

-Halk, bir milleti oluşturan çeşitli grupların içinde bulunan insanlara denir

-Halkçılık milleti oluşturan gruplardaki insanların birbirleriyle eşit olması gerektiğini savunur

-Halkçılık ilkesine göre hiçbir gruba, aileye, kişiye, zümreye, veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz

-Halkçılık, cumhuriyetçilik ve milliyetçilik ilkelerinin doğal bir sonucudur

-Halkçılık ilkesi bir bütün olarak Atatürk ilkeleri içinde değerlendirilmelidir Tek başına değerlendirilmesi bazı yanlışlıklara yol açabilir Atatürkçü Düşünce Sistemine aykırı olan bütün görüş ve davranışlar doğrudan halkçılığa da aykırıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com