Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
birliği, kanunu, kapatılması, medreselerin, tedrisat, tevhidi, öğretim

Tevhidi Tedrisat Kanunu - Öğretim Birliği Kanunu - Medreselerin Kapatılması

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tevhidi Tedrisat Kanunu - Öğretim Birliği Kanunu - Medreselerin Kapatılması

Öğretim Birliği Kanunu Nedir - Öğretim Birliği Kanunu Hakkında - Tevhidi Tedrisat Kanunu Konusu - Tevhidi Tedrisat

Medrese; kelime anlamı olarak ders görülen yer demektir

Osmanlı Devleti'nde medreseler uzun süre modern eğitim kurumları olarak görev yaptılar Ancak son dönemlerde eğitim sisteminde bozulmalar görüldü

Medreselerde yalnızca dini dersler okutulmaya başlandı Bu durum, medreselerin yozlaşmasına ve önemini kaybetmesine yol açtı Ardından da yeni okullar açılmaya başlandı

Bütün bunlar, eğitimde karmaşaya, toplumda da kültür çatışmasına yol açıyordu

Atatürk, ilk olarak eğitimdeki ikiliği kaldırmaya karar verdi Çünkü farklı okullarda yetişen insanlar birbirlerinden çok farklı kültürle sahip oluyorlardı

Mustafa Kemal'e göre bir milletin evlatları amaçları birbirlerinden faklı eğitim kurumlarında yetiştirilemezdi

Devletin dayandığı milliyetçi, laik ve cumhuriyetçi anlayışın eğitimde de uygulanması gerekliydi Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisi 3 Mart 1924'te Tevhid-i Tedrisat (öğretim birliği) Kanunu'nu çıkarttı

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabul edilmesinin sonuçları:

1 Öğretim birliği sağlanarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bütün okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandı

2 Eğitimde laikleşme sağlandı

3 Medreseler kapatılarak eğitimde çağdaşlaşma gerçekleştirildi

4 Çağdaş eğitim ve öğretim kurumları açıldı

5 Azınlık ve yabancı okulların zararlı çalışmaları kısmen azaltıldı

Günümüzde modern anlamda genel ve özel liseler, Fen ve Anadolu liseleri, ticaret liseleri, imam-hatip liseleri, Anadolu öğretmen liseleri vb okullar açılarak Atatürk'ün çizdiği hedef doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetleri sürmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com