Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ceza, kanunu, medeni, türk

Türk Medeni Kanunu - Türk Ceza Kanunu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Medeni Kanunu - Türk Ceza Kanunu

Türk Medeni Kanunu Hakkında - Türk Medeni Kanunu Kabulü - Türk Ceza Kanunu Yasası - Türk Ceza Kanunu Kabulü

Medeni Kanun, toplumda kişi, aile, miras, eşya hukuku ile ilgili ilişkileri düzenleyen kanundur

Kişi hakları, aile kurma, boşanma, miras, mülkiyet işlemleri Medeni Kanunu'nun konusu içindedir

Medeni Kanunun kabul edilmesinin nedenleri:

1 Her alanda çağdaşlaşma ve batılılaşma hedeflendiği için Medeni hukuk alanında da çağdaşlaşmanın gerekli olması

2 Türkiye Devleti laikliği gerçekleştirmek istediği için dini hukuk kurallarına dayanan Mecelle'yi kabul etmemesi,

3 Toplumun temeli olan ailenin kuruluşunu ve işleyişini düzenleyen hukuk kurallarına ihtiyaç olması, Mecelle'nin bu konularda yetersiz kalması,

17 Şubat 1926'da İsviçre Medeni Kanunu, üzerinde bazı değişiklikler yapılarak Türk Medeni Kanunu olarak kabul edildi

Medeni Kanun'un kabul edilmesiyle;

1 Toplumda kadın erkek arasında sosyal ve ekonomik eşitlik sağlandı

2 Evlilik, devletin denetimi ve güvencesi altına alındı Resmi nikah ve tek eşle evlenme zorunluluğu getirildi

3 Mirastan pay almada kadın erkek eşitliği sağlandı

4 Boşanma zorlaştırıldı Kadınlara da boşanma hakkı tanındı (Kadınlar siyasal hakları 1930, 1933 ve 1934 yıllarında elde etti)

5 Ailenin kuruluşu ve işleyişi çağdaş kural ve kanunlara bağlandı

İsviçre'den Borçlar Kanunu, İtalyan Ceza Kanunu, Almanya'dan ticaret kanunu alındı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com