Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
medresesi, nizamiye

Nizamiye Medresesi

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nizamiye Medresesi

Nizamiye Medresesi Nedir - Nizamiye Medresesi Hakkında - Nizamiye Medresesi Tarihi

Nizamiye Medresesi

Nizamiye Medresesi, Büyük Selçuklular zamanında kurulan vezir Nizamülmülk'ün adıyla anılan medreseler En büyüğü, Bağdat'taki Nizamiye Medresesi olup, İsfahan, Nişabur, Belh, Herat, Basra, Musul ve Amul'da benzerleri vardı Bkz: Nizamiye Medreseleri Nizamiye Medresesi, Musul Nizamiye Medresesi, Bağdat Nizamiye Medresesi, İsfahan Nizamiye Medresesi, Nişabur Nizamiye Medresesi, Belh Nizamiye Medresesi, Basra Nizamiye Medresesi, Amul Nizamiye Medresesi, Herat

Nizamiye Medresesinde yetişen bilim insanları şunlardır = Muhammed Gazali Ömer Hayyam Hakani Sadi

Selçuklu döneminde yetişen bilim adamları ise şöyledir = Ahmed Bin Musa = 10 Yüzyılda yaşamıştır Sistem mühendisliğinin öncüsüdür Ali Bin İsa = 11 Yüzyıl da ilk defa göz hastalıkları ile ilgili eser veren bilim adamı Beyruni = Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnu, amerika ve japonyanın varlığından bahseden ilk bilim adamı İbni Cessar = Cüzzam hastalığının sebep ve sonuçlarını açıklayan ilk Müslüman doktor İbni Havkal = İlmi değeri çok ağır bir kitap yazdı İbni Heysem = Optik biliminin ilk kurucusu ünlü fizikçi İbni Karaka = Torna tezgahını yapan bilgin İbni Rüşd = Ünlü bir doktor, astronom ve matematikçi İbni Sina = Doktorların sultanı Dahi tıp insanı İbni Yunus = Galileo dan önce sarkacı bulan astronom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com