Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nedenleri, osmanlı, savaşları, sonuçları, venedik

Osmanlı - Venedik Savaşları Nedenleri Ve Sonuçları 2

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı - Venedik Savaşları Nedenleri Ve Sonuçları 2

Osmanlı Venedik Savaşları - Osmanlı Venedik Savaş Nedeni - Osmanlı Venedik Savaşları Sonuçları - Osmanlı Venedik Savaşları Konu Anlatım

(1645 - 1669)

Nedeni : Venediklilerin Osmanlı ticaret gemilerine saldırması ve Osmanlı Devleti'nin Girit Adası'nı almak istemesi

-1645'te Girit yüzünden Osmanlı - Venedik savaşları başladı

-25 yıl alınamayan Kandiye Kalesi'nin alınması ile Venedikliler barış isteğinde bulundu

(1645 - 1669)

-Girit Adası'nı üs olarak kullanıp Osmanlı gemilerine saldıran Venediklilerin elinden Girit 1669'da Fazıl Ahmet Paşa tarafından alındı

-Kuşatmanın 24 yıl sürmesi Osmanlının askeri gücünün zayıfladığına bir örnektir

-Bu aynı zamanda Osmanlının denizlerdeki son zaferidir

(1645 - 1669)

Ege Denizi ile Akdeniz'in sınırını oluşturan Girit çok önemli bir stratejik konuma sahiptir

Bölgenin güvenliği için adanın alınması gerekmektedir

Hacca giden bir gemimize saldırılması üzerine başlayan savaşlar 25 yıl kadar devam eder

Fazıl Ahmet Paşa zamanında Girit'in fethi tamamlanır

Not-1 : Sicilya Adası'nın doğusundan itibaren Akdeniz, Türk hakimiyetine girmiştir

Not-2 : Girit'in fethinden sonra donanmaya gereken önem verilmemiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com