Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antik, tiyatrosu, yunan

Antik Yunan Tiyatrosu

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Antik Yunan Tiyatrosu

Antik Yunan Tiyatrosu Nedir - Antik Yunan Tiyatrosu Tarihi - Antik Yunan

Yunan tiyatrosu veya Yunan draması MÖ 550 ile MÖ 220 arasında antik Yunanistan'da gelişen bir tiyatro geleneğidir Bu çağ esnasında Yunanistan'ın siyasal ve askeri gücü olan Atina, antik Yunan tiyatrosunun da merkeziydi Trajedi (MÖ altıncı yüzyılın sonları) komedi (yaklaşık MÖ 486) ve satirik oyunlar dünyada ortaya çıkan bazı tiyatro formlarıydı Yunan tiyatrosu ve oyunları Batı draması ve kültürüne daimi bir etki bıraktı

Antik Yunan tragedyasının tanımını ilk kez MÖ320 yıllarında Poetika adlı eseriyle Aristoteles yapmıştır Ona göre,"tragedya ahlaki yönden ağırbaşlı,başı ve sonu olan belli bir uzunluğu bulunan bir hareketin taklidi idi"Aristoteles'e göre tragedyaanın göreviseyirciye acıma ve korku duyguları aşılayarak "ruhu tutkulardan" arıtmaktır

Batı tiyatrosunun kökenleri antik Yunanistan'da bulunmaktadır Antik Yunan tiyatrosu şarap tanrısı Dionysus'u onurlandırmak için yapılan devlet festivallerinden doğdu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com