Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ana, kötülük, tanrıçası

Al Ana Kötülük Tanrıçası

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Al Ana Kötülük Tanrıçası

Al Ana Kimdir - Altay Mitolojisinde Al Ana - Altay Ve Türk Mitolojisi - Tanrıça Al Ana

Al Ana - Türk, Altay, Tatar, Yakut ve Moğol mitolojilerinde Kötülük Tanrıçasıdır Hal Ana olarak da bilinir[1] Kızıl renkli giysileri olan, kızıl saçlı bir kadındır Kötücül ruhlar olan Albıslar kendisine bağlıdır Çirkin, saçları dağınık, gözleri kanlı, uzun tırnaklı, uzun boylu, çok kuvvetli olarak tanımlanır

Deveyle güreşebilecek kadar uzun olduğu söylenir Bazen Albıs ile özdeş olarak düşünülür fakat aslında tüm Albısların başı ve yöneticisidir Türk halk anlayışında de Al Ana karşılığında Al Ata şeklinde eril bir varlık bulunmaz Fakat Moğollaradaki Gal Han (Gal Eseg “Ateş Ata”) kökensel benzerlik itibariyle Ala Ana’nın yansıması olarak düşünülebilir

Etimoloji

(Al) kökünden türemiştir Aldatmak, kandırmak ve kızıl renk anlamlarını içerir Moğolca kökünde ise Al-Hal benzeşmesine ilave olarak “Gal” (Ateş) anlamı da vardır Yine Moğolcada Halah fiili yakmak demektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com