Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dinle, kal, ninenin, sağlıklı, öğüdünü

Ninenin Öğüdünü Dinle Sağlıklı Kal

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ninenin Öğüdünü Dinle Sağlıklı Kal

Mine Şenocaklı'nın haberi

Eğer gripseniz anneannenizin dedikleri kulağınıza küpe olsun Mesela kış aylarında sizi iki-üç kat giydirdiği zamanları hatırlayın Bir bildiği vardı, zira kat kat giyinmek üşütmeye karşı en iyi, en doğal yöntemlerden biri

Özellikle de kış aylarında soğuk algınlığıyla vücudunuzu hırpalayıp, başka hastalıklara karşı savunmasız kalmamak için Yine hatırlayın; Olur olmaz yere hap, ilaç alma& tembihlerini

İstanbul Tıp Fakültesi enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve Anadolu Sağlık Merkezi Hastane enfeksiyonları Kontrol Komitesi Danışmanı Prof Dr Semra Çalangu, Ben vitamin hapı almanızı bile tavsiye etmem Mesela C vitamini hapları Bir zararı yok, ama Türkiye bir meyve cenneti Çeşit çeşit portakal var, mandalina, greyfurt var Biberi, domatesi var Böyle hem doğal hem de lezzetli meyveler, sebzeler dururken, vitamin hapı almaya ne gerek var& diyor

Konu vitaminler olunca şunu da eklemeden geçmeyelim; vitamin sadece vücudun bağışıklık sistemini geliştiren bir madde Yoksa tek başına hastalıkları önlemek ya da iyileştirmek gibi bir etkisi yok Yani siz gripken, Bol bol portakal suyu iç, üstüne bir de aspirin, şıp diye geçer& diyenlere kulak asmamak ve hemen bir doktora baş vurup, ilaç kullanmak şart

Başta grip olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan korunmanın bir diğer yolu da temizlik Mesela kağıt mendil Sabah cebine iki kağıt mendil koyup, gün boyu bunlara aksırıp tıksırmak, hastalıkların iyileşmesini engeller Neden mi? Aynı mikrobu tekrar tekrar almaya hizmet eder de ondan Tüm bunlar, kuşaktan kuşağa geçen, kanıtlanmış önleyici hekimlik uygulamaları aslında Eğer gripseniz, anneannenizin size tembihlerini hatırlayın Bir daha o kadar kolay yatağa düşmezsiniz emin olun

Günde bir büyük bardak portakal suyu tüm C vitamini ihtiyacınızı karşılar

* Hocam gripte bulaşma yollarını, klinik belirtileri konuştuk Aşı dışındaki korunma yollarından da bahsettik Eksik kalan var mı?
Bir de beslenmenin etkisi var gripten korunmak için, C vitamini alalım, B vitamini alalım deniyor Tabii ki ikisi de vücut direncini artırabilirler Ama bilimsel olarak gösterilmiş, kanıtlanmış bir bilgi yoktur ki, C vitamini alanlar gribe yakalanmaz desin

* Ama gripten yatak döşek yatanlara hep Bol bol C vitamini alın denir Bunda doğruluk payı var değil mi?
Tedavi açısından yararı olabilir Ama, Ben her gün bir tane C vitamini tableti alırsam gribe yakalanmam bilgisi doğru değil Bunu ben, meslektaşlarımızda da, doktor arkadaşlarımızda da görüyorum Söylenenlerden anlıyorum ki, Günde bir bardak portakal suyu içersen ya da 2 tane portakal yersen, her gün 1 gram C vitamini alırsan gripten korunursun diyorlar Keşke böyle olsa! Ama böyle olsa biz niye aşı olalım? Güzel portakalı da olan bir ülkedeyiz Yeriz, biter Ama bunu kanıtlayan bir bilimsel çalışma yok Buna karşılık insan gribe yakalandıktan sonra vücut direncinin artırılmasında C vitamininin etkinliği var Bu sadece gribe özgü değil, bütün enfeksiyonlara karşı böyle

* C vitaminin nasıl bir katkısı var vücudumuza?
damarlarımızı, özellikle mukoza dediğimiz ağız ve burun içersindeki salgı yapan dokularımızı, bir başka deyişle vücudumuza direnç kazandıran dokularımızı yenilemekte, korumakta katkısı var Yani yeterli C vitamini almayan insanların dişleri çürür, dökülür ağız kuruluğu, burun kuruluğu olur Bu bilinen bir şey ve doğrudur Demek ki, bunlar olmasın diye yeterli C vitamini alınırsa insanın her türlü solunum yoluyla gelecek mikroba karşı direnci tam olur Ama Bu kişiler grip olmaz demek yanlış

* Ama sonuçta günde 1 gram C vitamini almamız lazım değil mi?
Evet Vücudun solunum yoluyla gelebilecek mikroplara karşı direncini koruyabilmek için günde 1 gram C vitamini almakta yarar var gerçekten Bu efervesan tabletler şeklinde de olabilir, günde bir bardak portakal suyu şeklinde de olabilir

HAPLARI ESKİMOLAR, İSKANDİNAVLAR ALSIN

* 1 bardak portakal suyunda 1 gram C vitamini var mı?
Büyük bir bardakta var

* Peki C vitamini hap olarak alındığında bir yan etkisi var mı?
Hayır C vitamini vücutta birikmez çünkü Yani gidip de karaciğerde falan birikip bir yan etki yapmaz Atılır vücuttan

* Peki bugünlerde takviye olarak tablet şeklinde de alalım mı? Faydası olur mu?
Hayır Ben hiç önermiyorum Onu gidip Eskimolara önerelim Ne bileyim, portakalı olmayan Antartika daki insanlara önerelim İskandinavlar alsın Ama yani Antalyası, Alanyası, Fenikesi bir sürü çeşit portakalı olan bir ülkenin insanı da almasın Üstelik de bunlar yetmiyormuş gibi durmadan dışarıdan meyve ithal edilen bir ülkede, insanlar C vitaminini niye hap olarak alsın? Doğal yollardan almak mümkünken Üstelik C vitamini sadece portakalda, limonda, mandalinada değil, domateste, yeşil biberde, kıvırcık salatada, rokada da çok fazla var Tüm yeşilliklerde C vitamini var

* Peki doğal yollardan gripten korunmak için başka önerileriniz de var mı?
Var tabii Korunmada bir başka şey de, dinlenmeye dikkat etmek Bu özellikle çocuklar için çok önemli Günde 8 saatlik bir uyku gerekiyor Bizler için de gerekli

* Prof Dr Necdet Üskent İyi bir uyku bağışıklık sistemini güçlendirir demişti T lenfositlerin, yani vücudu dışarıdan gelen saldırılara, özellikle bakteri ve virüslere karşı koruyan bağışıklık hücrelerinin sayısının arttığını söylemişti
Evet Hakikaten öyle Bunun dışında giysilerle ilgi de bir küçük notum olacak Sadece gripten değil, gripal enfeksiyonlardan korunmak için, hava değişimi sırasında Ah cereyanda kaldım, ah soğukta kaldım, ince giymişim üşütmüşüm denir ya, işte bunun için biz kış aylarında tek bir kalın giysi yerine üst üste birkaç ince giysi şeklinde giyinilmesini öneriyoruz Sıcak bir yere girildiği zaman üsttekiler çıkartılsın, soğuğa girildiğinde çıkartılsın O bakımdan anneannelerimizin üzerlerine kat kat giydikleri yelekler, hırkalar, tek bir kalın giysiden çok daha sağlıklı Onun dışında tabii ki korunma için aşıyı öneriyoruz

* Korunmak için başka ne yapmamız gerekir?
Pratik olarak söylemek istediğim şey şu Çok şükür galoşu kaldırdık hastaneden Önceleri Galoş olsun, galoş olsun dediler Millet galoşu ayağına bir giyiyor, akşama kadar bir daha çıkarmıyor

* Bu fırıncıların eline taktıkları eldivenler gibi sanırım Bütün gün tek bir eldiven ellerinde, parayı da onunla alıyorlar, ekmeği de onunla alıp veriyorlar Ne anladık hijyenden
Aynen öyle Her şey eldiven, her şey galoş Kağıt mendilde de böyle bir durum var Burnunu sil cebine koy, sil koy O artık mikrop yuvası bir şey halini alıyor Kağıt mendil bir kullanımlıktır

* Sadece bir mi hocam?
Hadi iki olsun diyeyim En azından defalarca kullanmamak lazım Ama balgam ya da sümkürme ile kirlenmiş bir kağıt artık kullanılmamalıdır Yoksa insan bir elini kurular, burnunun ucunu siler o tamam Ama sümkürdünüz mü belli ki içinde cerahat taşıyor artık O mendil atılmalıdır

(Vatan)

Kaynak : Baypostacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com