Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları

Soru:"Çok Sık Tekrarlayan Karın Ağrısı Atakları Ve Yüksek Trigliserid Düzeyi"

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Soru:"Çok Sık Tekrarlayan Karın Ağrısı Atakları Ve Yüksek Trigliserid Düzeyi"

merhaba hocam,
Ben 27 yaşındayım ayda 2 defa veya 6 ayda bir gibi çok şiddetli karın ağrım oluyor ( küçükkende oluyordu fakat çabuk geçiyordu fakat şiimdi çok şiddetli oluyor ve ağrının geçmesi çok uzun sürüyor) Ağrı sırasında karnımın sol tarafında (göbek deliğinin hizasında sol tarafta)çok şiddetli bir şekilde kalp atışı tarzında gözlede görülen bununla beraber el bile palpasyon yapıldığında eli bile kaldıran bir atım hissediyorumBu ağrıyı en az 6 saat boyunca çok şiddetli bir şekilde çekiyorumAğrı kesiciler ağrıyı geçirmiyor12 saat sonra ağrı hafifliyor fakat bu sefer karnımın her tarafına yayılan tarzda bir ağrı başlıyor (kasıklarıma da bu ağrı yayıldığı için kadın doğumcuyada gittim fakat bu ağrının nedenini açaıklayabileceği bir durumum olmadığını söyledi)bu ağrı sırasınnda ateşim olmuyor fakat bulantı ve kusma oluyor1 hafta önce ağrıya dayanamayacak duruma gelince aldolon infüzyonu yapıldı ağrı ancak öyle geçti Bu ağrıdan 2-3 gün önce başlayan ishal durumum, bulantım ve sırt ağrım olduBu ağrıdan 4-5 gün sonra kantahlili yaptırdım
açlık kan şekeri =90, KOLESTEROL=234,
TRİGLİSERİD=1077
hdl kolesterol=22 , LDL kolesterol=lipemik
AST=25 , ALT= 33
ANTITPO=341, ANTI T=149, SERBEST T3=2,5, SERBEST T4=129
TSH=228 , B12=216 çıktı
ailede kolestrol ve trigliserid yüksekliği de yok 27 yaşımda bayanım ve hashimato troiditi olduğu için2003 yılından beri 2 ayda bir kantahlili yapıyorum ve hiç yüksek trigliserid düzeyim olmadı yemek düzenim hep aynı bu testlerden önce çok aşırı karbonhidrat ve yağ da tüketmiş değilim
doktara bu sonuçlarla gittim fakat bir neden araştırılmadan hemen lipanthly isimli ilaca başlamamı önerdi Fakat ben bu yüksekliğin nedenine inmeden de ilacı başlamak istemiyorum Bu durumda benim nasıl bir yol izlemem gerek, nedeni ne olabilir,ne tür tahliller yol gösterir
Şimdiden çok teşekkür ederim
DoçDr Yusuf AKCAN

1717:21:07

Bu kadar yüksek trigliserid bir den fazla test ile doğrulandı ise, tedavi almanız gerekeir sebebi nedir diye beklerken ona bağlı komplikasyonlar gelişebilir sebebi ne olursa olsun tedavide lipantyl alacaksınız zatenşikayetlerinize gelinceağrı anında amiliz lipaz bakılmamış galiba akut pankreatiti düşünülmeliataklar halinde olduğundan AIP, akut intermitan porfirioddi sifinkter disfonksiyonuFMFdüşünülmeli ve bunlara yönelik yaklaşımları önerirrim
Yazının Orjinali için Lütfen wwwsaglikdaniscom adresini ziyaret ediniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com