Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başrolünde, bebeğiniz, filmin

Bu Filmin Başrolünde Bebeğiniz Var!

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bu Filmin Başrolünde Bebeğiniz Var!

Bu filmin başrolünde bebeğiniz var!
Bebeğinizin anne karnından kollarınıza geldiği o eşsiz günü, sanatsal bir film olarak sonsuzlaştırmak ister misiniz? Yanıtınız evet ise Jinevizyon un kurucusu Pınar Çamlıbel bu hayalinizi gerçeğe dönüştürüyor

: Öncelikle Pınar Çamlıbel kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

Pınar Çamlıbel: Washington DC ve New York'ta sürdürdüğüm görsel medya lisansı ve dijital sanatlar yüksek lisansı 2001 yılında tamamladıktan sonra, Türkiye'de ve Amerika'da sergi, video klip, animasyon ve bağımsız film olarak katıldığı sanatsal etkinliklerden sonra, Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü nde 2 sene boyunca öğretim görevlisi olarak çalıştım 2005 yılında Türkiye'de "Doğum Klibi" ve "Doğum Filmi" kavramlarını yaratıp, tüm Türkiye dahilindeki anne ve baba adaylarına, doğum filmleri hazırlayan sektöründe ilk kurulus olan Jinevizyon u kurdum

: JineVizyon doğum filmi nedir, nasıl hazırlanır?

Pınar Çamlıbel: Doğum filmi, ultrasonlarla anne karnında hikâyeden başlayıp, anne adayı ve ailesi hastaneye doğum amacıyla girdiği andan bebeklerine kavuştuğu ana dek gecen zamanın, aile bireyleri ile röportajlarla başlayıp, son kare olan aile bireylerinin kucaklarında bebekleriyle kameraya el sallamasına kadar gecen maceranın öyküleştirilmiş hikâyesidir Hikâye doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası olarak ilerler Bebeğin ilkleri yazılar esliğinde dondurulup, şiirsel metinlerle kaleme alınır, hikâye sinematik müzikler, yavaş çekim ve dondurulumus kareler gibi efektsel öğelerle süslenir Doğum macerası, giriş, gelişme ve sonucu olan ritmik, estetik ve duygusal bir öykü olarak aile bireylerine DVD formatında teslim edilir Film, aileye Ozel DVD kapağı ve menusu ile beraber 1 hafta - 10 gün içinde aileye teslim edilir Bu filmler arşivlendiği için, 10 sene sonra da JineVizyon u arayıp bir kopyasını istemeniz yeterlidir: Doğum sırasında hangi görüntüler alınıyor?

Pınar Çamlıbel: Bebeğin anne karnından çıkısı, ilk nefesinin saati, göbek bağını terk edişi, ilk sesleri, gözlerini ilk açtığı an, doğum sonrası annesiyle ilk göz göze gelişi, â?? ilk temasâ?, â?? ilk öpücükâ? â??ilk kucak gibi temalar işleniyor, bu temalara uygun görüntüler alınıyor Doğum sonrasında, bebeğin, bebek bakım ünitesinde ilk yıkanışı, ilk giysilerini giyişi, boyunun ölçülmesi, kilosunun tartılması gibi hayata ilk hazırlanışları belgeselleşiyor Eğer doğum Jinemed Hastanesi nde olursa, babayı bebek bakım odasına sokabiliyoruz ve burada bebeğin babayla ilk teması, ilk kucağı ve babanın eşsiz tepkileri uzun uzun görüntüleniyor Bakım odasında yaşananları, bir hikâye formatında kurgulanıyor Bu ilk anlar genellikle yavaş çekim olarak kurgulanıyor çünkü ilk anlardaki ifadeler ve duygular ancak bu şekilde gerçekçi bir şekilde özümseniyor Hazırlanan doğum filmi, sezaryen ya da normal doğum olsun, herkesle paylaşabilecek niteliktedir, rahatsızlık duyacağınız, çekineceğiniz hiç bir görüntü içermez Örnek doğum filmini izledikten sonra, rahatsızlık duyabileceğiniz herhangi bir görüntü varsa on görüşmemizde bunu bize belirtmeniz yeterlidir

: Doğum filmi çekmek nasıl aklınıza geldi?

Pınar Çamlıbel: Bir insanın dünyaya gelişi bir mucizedir, hayatımızın en özek günü şüphesiz dünyaya geldiğimiz, ya da bebeğimizin dünyaya geldiği gündür Böyle bir günü profesyonelce görüntülenmiş, ilkleri ifade eden şiirsel metinler, yavaş çekim gibi efektsel öğeler ve sinematik müzikler eşliğinde montajlanmıs bir film haline getirmek, aile ve ileride bebek için en güzel hediye, dostlarınız ile paylaşabileceğiniz en değerli anı ve nesilden nesile geçirecebileceğiniz en büyük miras olacaktır

: Amatörce çekilebilen görüntülerden en büyük farkınız nedir?

Pınar Çamlıbel: JineVizyon filmi, ham çekimin çok ötesinde, röportajlarla, boy kilo gibi bilgisel metinlerle, giriş gelişme ve sonuç olarak hikayeleştirilmiş, görsel efektlerle, şiirsel anekdotlarla ve müziklerle süslendirilmiş bir belgesel çalışmasıdır Ayrıca, aile yakını bu en değerli anlarını kameraya odaklanarak değil, her anini tadını çıkararak yaşamalı diye düşünüyorum: Anne - baba ve diğer aile fertleri için bu uygulamanın faydaları nelerdir?

Pınar Çamlıbel: Bebeğinizle tanıştığınız gün, gerek doğum heyecanından, gerek narkozun etkisinden olsun, bir şaşkınlık ve telaş içinde yaşanıyor ve bebeğinizin ilk gözlerini aralayışı, ilk bici bicisi, ilk temasınız gibi ilkleri geniş zamanda tam da özümsenemiyor İlk gün hengâme içersine sıkışmış bu anlar, filmlerimizde kullanılan yavaş çekim ve ilklerin metinlerle süslenmiş dondurulmuş kareleri gibi öğeler sayesinde, daha iyi özümsenerek, tekrar tekrar yaşanır Anne, bebek bakım odasındaki bebeğinin dışarıdaki hayatla temasa geçtiği bu ilk ve çok özel anlara ne yazık ki şahit olamıyor Bu anları daha sonra doğum filminde izleyen anne, ağlayarak JineVizyon u arayıp neler kaçırmışım ben diye heyecanını ve teşekürlerini sunuyor

B>: [/b]Hiç enteresan bir anınız oldu mu?

Pınar Çamlıbel: Doğumlarda enteresan bir durumla karsılaşmadım ama geçenlerde Gora nın yönetmeni Ömer Faruk Sorak a doğum filmi çektim Film sırasında anne ve babaya bazı mizansenler yaptırdım İsim yapmış bir yönetmene yönetmek gibi bir şeydi, en enteresan anım bu şimdilik

Daha ayrıntılı Bilgi İçin: wwwjinevizyoncom

Kaynak: Bebek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com