Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
diş, hastalığında, problemleri, sorularınızın, yanıtları, şeker

Şeker Hastalığında Diş Problemleri (Sorularınızın Yanıtları)

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Damağımda şişlik oluyor, parmağımla bastırdığım zaman içinden iltihap gibi sıvı çıkıyornedenini öğrenmek istiyorum Teşekkür ederim

Diş kökündeki iltihaptan kaynaklanan bir şişlik olabilir En kısa surede diş hekiminize başvurmanızı öneririm

Annem şeker hastası ve diş ağrısı çekiyor diş hekimleri kanama yaptığı için hemen çekmiyorlar Ne yapabiliriz? Ayrıca diş ve ağız sağlığı için başka yapabileceğimiz bir şey var mı? Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Öncelikli olarak neden çekim düşünülüyor Dişler kanal tedavisi ile kurtarılamayacak kadar kötü mü? Başka hekimlere de danışmanızı öneririm

Ben kanal tedavi yaptırmıştım Şimdi üzeri tırtıklı Ne yapmalıyım? Hekime gidersem ne yapar?

Kanal tedavisinin üzerine yapılan dolgu ya geçicidir yada daimi yapılmış fakat üzerinde hafif pürüzler kalmış olabilir Eğer geçici ise hekiminiz bunu daimi dolgu ile değiştirecektir Eğer daimi dolgu ise biraz daha cila yaparak rahatlamanızı sağlayacaktır

1 yaşında oğlumun daha dişleri çıkmadı, diğer çocuklarımın 4 aylıkken dişleri vardı Bu durum normal mi?

Merak etmeyin herhangi bir problem yok Çocuklarda ve bebeklerde diş çıkarma zamanı ve sırası değişebilir Ortalamadan olan sapmalar herhangi bir anomaliye işaret değildir

Benim ağız kokum çok var İlaç kullanıyorum, faydası yok Ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır

Dişeti hastalığınız yoksa,

Diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz

20 yaş dişlerinizde problem yoksa,

Ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz

Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur

Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririz

Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır Bazı büyük eczanelerde satılan 'onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanınYediklerinize dikkat edin Soğan,sarımsak ve köri gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun

Diş etlerim kanıyor, dişlerimde çekilme var Doktorum tarafından flora tedavisi uygulanmasına rağmen sorun geçmediSigara kullanana bir bayanımDiş etlerimde apse gibi şişlikler oluşuyor ve dişimi temizlermiş gibi bir hareket yapmam ila beraber diş etim kesilmişçesine bir kan akıyor

Flor tedavisi ile sadece dişeti çekilmesinden açığa çıkmış Kök yüzeylerinin soğuğa karşı hassasiyeti engellenebilir Diş eti çekilmesi tedavi edilmez Sizin iyi bir dişeti tedavisine ihtiyacınız var Bir periodontologla görüşmenizi öneririm

Çocuğum 2 yaşına girdi Dolayısıyla sütten kestim Ama sütü keser kesmez ağzı kokmaya başladı Dişlerinin önceki beyazlığı da yok oldu Nedeni nedir acaba? Hayırlı çalışmalar

Tamamen tesadüf Sütten kesme ile bunların hiç bir ilgisi yok

Benim dişetlerimde muhakkak senede 2 veya 3 defa yaralar çıkıyorEtrafı beyaz şekilde içi kırmızı acık yaralar oluyorBiokadin veya baticon ile gargara yapıyorum 1 hafta sonra geçiyor bunun oluşma nedeni nedir?

Aftların oluş nedeni henüz bilinmiyor Sadece oluşumunu hızlandıran nedenler var Bunlar; stres, turunçgiller, sirke, tuzlu ve baharatlı çerezler, yanak dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi, b12 vitamin eksikliği, demir eksikliği Mümkün oldukça bunlardan uzak durmaya çalışın Ayrıca Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir

Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%125) SLS içeren diş macunları üretilmektedir (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste) Bu diş macunlarını kullanmanızı öneririm

Ayrıca Behçet hastalığı açısından dahiliye doktoruna görünmenizi öneririm

Dişlerimi yaptırmama rağmen ağzımı kokusu hala devam etmekte, düzenli olarak fırçalamaktayım Sebep ve danışabileceğim isim var mı? Teşekkürler

Bunun 4 nedeni olabilir; 1 Dişlerinizi fırçalasanız da eğer uygulamayı düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz bakteri plağını uzaklaştıramıyorsunuzdur Koku yapan mikro organizmalar özellikle dilin arka tarafında birikir Burayı dil fırçası ile fırçalamanızı öneririm

2 Kokunun sebebi ağız değildir

3 Başka dişlerinizde de problem olabilir Diş hekiminize tekrar danışın o gerek görürse sizi dahiliye doktoruna yönlendirecektir

4 Yapılan dişler kurallara uygun yapılmamış olabilir

Sol üstten 20' lik dişim çıkıyor Fakat bir tarafı çıktı diğer tarafı hala çıkmadı hissediyorum çıkmayan taraf baya bi şiş her an çıkacakmış gibi ve çenem çok ağarıyor ağzımı açamaz durumdayım duyduğum kadarıyla yardırma işlemi varmış bu işlem nedir Var mıdır böyle bir şey?

Anladığım kadarıyla yarı gömük 20 yaş dişiniz var Dişinizin bir kısmı çıkmış diğer kısmı yumuşak doku ve kemik içinde Cerrah bu yumuşak dokuyu kaldırıp gerek görürse biraz da kemikten alıp 20 yas dişinizi çıkaracaktır En kısa surede diş hekiminize gitmenizi öneririm

Kanal tedavisi sonrası dişimde renk değişimi(koyulaşma)meydana geldi bunun için bir çözüm var mıdır?Yoksa kaplama yapmak tek çare mi?

Dişiniz internal bleaching denen yöntem ile beyazlatılabilir Bunu araştırmanızı öneririm

1 yıl önce dişimin yarısı kırılmıştı kanal tedavisi uygulanıyor şu anda ama çenem çok kötü ağrı yaptı ve şişti sizce bu normal mi? Şimdiden teşekkürler

Çok büyük ve inatçı bir iltihap söz konusu olduğunda böyle bir durum söz konusu olabiliyor Eğer hekiminizin anlattıkları sizi tatmin etmiyor ise, başka bir hekime özellikle kanal konusunda çalışmış bir hekime de danışmanızı öneririm

Merhaba ben da vinci yöntemiyle yaklaşık 15 dişimi kaplatmak istiyorum ancak bu operasyonu yaptırmak istiyorumAncak bana ne kadara mal olur onu öğrenmek istiyorumşimdiden teşekkür ederim

Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler Bu yüzden size kesin bir fiyat vermem çok zor Böyle bir işlemde dişin tanesini 150 euro yada yaptırtabilirsiniz 1000euro yada Burada önemli olan fiyatla kalitenin doğru orantısı Araştırma yaparken buna dikkat etmenizi öneririm

Diş temizliğime dikkat etmeme rağmen dişlerim sarı bunun için nasıl bir tedavi önerirsiniz?

Diş hekiminize danışarak profesyonel beyazlatma yöntemlerini denemenizi öneririm

Diş kemiğinin geri çekilmesinde nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Ne tavsiye edersiniz?

Çok geniş kapsamlı bir soru Ne kadar bir kemik kaybı olduğuna bağlı olarak, tedavi prosedürü çok değişir Sizi muayene etmeden, röntgeninizi hatta 3 boyutlu röntgeninizi görmeden bir şey söylemek zor

Özellikle gece aşırı nefes kokusu oluşuyor Sigara kullanmıyorum

Çürük, dişeti itabı, diş taşı ya da yarı gömük 20 yaş dişlerinden kaynaklanan bir problem olabilirİlk önce iyi bir diş hekimine gidip böyle bir problemin olup olmadığını tespit ettirin Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır Bazı büyük eczanelerde satılan ‘onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın Yediklerinize dikkat edin Soğan, sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun Tüm bunlara rağmen bir koku varsa problem mideden ya da bağırsaklardan kaynaklanıyordur

Benim sorunum diş yapımdaki çarpıklık Belirgin derecede ve beni çok rahatsız ediyorbazı nedenlerden dolayı ortodonti tedavisi uygulanamadıama şimdi yasım 22 oldubaşka bir yöntem önerir misiniz? Daha kısa sürede uygulayabilecek

Laminate veneer tedavisi ile çapraşıklıkları giderebiliyoruz Ama benim size tavsiyem ilk etapta ortodonti tedavisi görmeniz Ortodontiden sonra hala dişerinizin görüntüsü sizi rahatsız ederse ileride her zaman için laminate yaptırma şansınız var Yaşınız lamina için çok küçük

Ağız kokusu ile başa çıkamıyorumDişlerimi yaptırdım yinede koku var Ne yapmalıyım? Teşekkürler

Bunun 4 nedeni olabilir; 1 Dişlerinizi fırçalasanız da eğer uygulamayı düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz bakteri plağını uzaklaştıramıyorsunuzdur Koku yapan mikro organizmalar özellikle dilin arka tarafında birikir Burayı dil fırçası ile fırçalamanızı öneririm

2Kokunun sebebi ağız değildir

3 Başka dişlerinizde de problem olabilir Diş hekiminize tekrar danışın o gerek görürse sizi dahiliye doktoruna yönlendirecektir

4 Yapılan dişler kurallara uygun yapılmamış olabilir

Öncelikli olarak teşekkür etmek istiyorum böyle imkan sağladığınız için soruma gelince benim ön dişim ucundan kırık ve sürekli üst diş etimde bir şişme yapıyor doktora gittiğimde kanal tedavisi yapmıştı bir müddet iyi geldi ancak tekrardan sıkıntı yaşamaya başladım kırıklığa gelince de doktor kaplama yapmalıyız dedi ancak ben tek dişimin kaplama yapılmasından yana değilim bana bir öneriniz var mı?

Şişlikten anladığım kadarı ile kok ucundaki iltihap devam ediyor Bu bizim apikal rezeksiyon dediğimiz yöntemle tedavi edilebilir(iltahabın buyuklugune baglı olarak) Kırık laminaner veneer yöntemi ile tedavi edilebilir

Bundan yaklaşık 1,5 sene önce dişlerime dolgu yapıldı ve dolgudan sonra dişlerime temizlik yapıldıNe zaman o temizlik yapıldı ağzımda bir koku olmaya başladıEşim bile rahatsız olmaya başladıHocam ağız kokusu diş temizliğinden mi ? Yoksa dişlerime yapılan dolgu malzemesinden mi? Bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim İyi çalışmalar

Temizlikten dolayı kesinlikle bir koku olması söz konusu olmaz Dolgu için tekrar hekiminize başvurun Eğer açıkta bir yer kalmış ise buraya biriken artıklar girerek koku yapıyor olabilir, dolgu geçici olabilir veya tamamen tesadüf aynı dönemlere mide , sinüzit gibi bir problemden dolayı ağız kokusu başlamış olabilir

İyi günler Dr Hanım size eczanelerde satılan diş beyazlatma jeli olan mirawhite pro bleachin gel in kullanımının ne kadar güvenli olacağını soracaktım Bana bilgi verirseniz çok sevinirim İlginize şimdiden teşekkürler

Bahsettiğiniz jeli bilmiyorum fakat genel olarak eczanelerde satılan beyazlatıcı ürünler hakkında sunu söyleyebilirim; Eczaneden aldığınız kalıbın tam ağzınıza göre olma ihtimali bulunmadığından içine koyulan beyazlatıcı jel dişetlerinize de taşıp orada tahrişe sebep olabiliyor (Diş hekiminde yapıldığında ağzınıza özel bir kalıp hazırlanması gerekiyor Bu nedenle sizden bir ölçü alıp, laboratuarda kalıbı hazırlatıyoruz ve ağzınıza uyumunu kontrol ediyoruz Bu kalıpla birlikte beyazlatıcı jelleri de bizden alıyorsunuz) Bu sebeple eczanede satılan ürünlerin kullanabildikleri jellerin aktif maddesi daha az oluyor Diş hekimi gözetiminde yapılan beyazlatmanın ancak %10 u kadar bir beyazlama sağlayabiliyor

Ben 20'lik yaş dişimi çektireceğim ameliyat dedi doktorum şimdi dentistanbul hastanesinden randevu aldım en çok korktuğum acaba duyacak mıyım? Ben dişçiden ve yapılan işlemlerden inanılmaz korkuyorum ama iğneden asla korkmuyorum ne yamalıyım?

Anestezi yani iğne yapıldıktan sonra hiçbir şey duymanız mümkün değil Benim size önerim hekiminize korkunuzdan bahsedin, hekiminiz sizi rahatlatacaktır

Hocam ben dişlerimi her gün fırçalıyorum ama bir türlü beyazlamıyor hem de en iyi macunları kullanıyorum bana yardımcı olur musunuz?

Dişlerinizin renginin 5-6 ton açılmasını istiyor iseniz hekiminize gidip profesyonel beyazlatıcı ajanları uygulatmanızı öneririm Beyazlatıcı diş macunları ile dişler ancak 1-2 ton açılabilir

Tel taktırmak için çürük dişlerin çektirmesi gerekiliyor mu?

Çekmek değil ama dişlerin dolgu ve a başka tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekiyor

Oğlum 4 yaşında üstten sırala 4 tane dişi çürük ve koku yapıyorher an ağrısı olacak diye korkuyorum ne önerirsiniz? Dişçiye götürdük, çekilmesini söylediler, fakat yaşı çok küçük değil mi, ne yapmamız gerekiyor?

Çekimden önce ilk önce tedavi düşünülmeli Eğer tedavi edilemeyecek kadar çürük iseler o zaman çekimden başka şans yok, ama çekim bölgesine mutlaka yer tutucu yapmak gerekir Bu kadar küçük yasta çürük problemi olan bir çocuk iyi tedavi edilmez ve bakım gene ihmal edilirse hayat boyu diş konusunda problem yaşayacak demektir 6-7 yaşına kadar ağız bakımının tüm sorumluluğu anne ve babaya aittir En kısa surede pedodonti( çocuk diş hekimliği) konusunda uzman bir hekime gitmenizi öneririm

Hocam benim diş etlerim yemek yerken aşırı derecede sızlama ve acı içerisinde kalıyorum ve yemek yemeye devam edemiyorum bununla ilgili doktora gittiğimde antibiyotik ve sprey verdiler kullandım belirli bir süre iyi geldi ama sonradan tekrar aynı rahatsızlık devam etmeye başladı bu sızılar acaba ağzımda bulunan 6 adet porselen yapma dişin diş etlerime yapmış olduğu baskıdan dolayımı kaynaklanıyor ve diş etlerimde de akşam fırçalarken hafif kan geliyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Antibiyotik ve sprey kullanımı bunun çözümü değil Sizin iyice muayene olup röntgende incelenip problemin ne olduğunun bulunması gerekiyor Dişetine porselenlerin baskı yapması söz konusu ise bunların değiştirilmesi gerekiyor Başka bir diş hekimine tekrar gitmenizi öneririm

Bugün dişime dolgu yaptırdım fakat şu anda dayanılmaz bir ağrı var, dişimi sıkınca ve sıcak soğuk bir şeyler içince ağrı artıyor ve bütün çeneme yayılıyor Bu ağrı normal midir? Normalse kaç gün sürer? Teşekkürler

Dolgu yapıldıktan sonra birkaç gün ağrı duymanız normal Basma ağrısı var ise bu yükseklikten dolayı olabilir Bu ağrı dayanılmaz seviyede ise dişinize kanal tedavisi yapmak gerekebilir Hekiminize tekrar danışmanızı öneririm

Benim sorunum ön üst dişlerim seyrek estetik olarak rahatsız oluyorum yaptırmak istiyorum ama yapay görünmemesini de istemiyorum Yaşımda 22 bu yaştan sonra telde takamam ne yapmam lazım?Doktorum ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim

Sadece sizi aralıklar rahatsız ediyor (aralık küçük ise) ve dişinizin şeklinden memnun iseniz invisalign denen şeffaf plaklar ile bu aralıklar kapatılabilir Yaşınızdan dolayı özellikle bu tedavi yöntemini öneririm Bunun dışında aralılar gene küçük ise yapılacak küçük dolgular ile de boşluklar kapatılabilir Eğer aralıklar çok büyük ise laminate veneer yapılabilir

20 yaşındayım ama bütün azı dişlerim dolgu şimdide diğer küçük dişlerim çürümeye başladı ne yapmalıyım? Dişlerim erken yaşta yok olup gidecek doktora gidiyorum ama hiç bir güzel sonuçla karşılaşmıyorum hep aynı düzelen bir şey yok sadece diş macunlarınla düzelmeye çalışıyorumbana yardımcı olur musunuz? Erken yaşta dişsiz kalmak istemiyorum Teşekkürler

Önemli olan dişinizi ne şekilde fırçaladığınız Eğer doğru şekilde fırçalamaz iseniz bakteri plağını uzaklaştıramazsınız ve gene çürük olur Kullandığınız diş macunu çok önemli değil Her akşam mutlaka ip kullanmaya çalışın Hekiminizden ip ve fırçayı nasıl kullanmanız gerektiğine dair bilgi isteyin

Merhaba doktor hanım, benim sorunum 4 ay önce yaptırdığım ön dişlerime kaplama ağrı ve yanağımda şişlik yapıyor Her an düşecek gibiler, yemek yemekte zorluk çekiyorum Ailemin maddi durumu iyi olmadığından tekrardan doktora gidemiyorum Dişlerim yapılırken çok acı çekmiştim bunun da korkusu var Tabi ki kendi kendime önceden verilmiş olan hapları tekrardan kullanmaya başladım Biri ağrı kesici diğeri iltihap hapı Yanlış, biliyorum ama başka çarem yok Ben 21 yaşındayım hep gülerken başımı öne eğmek zorunda kalıyordum Ne hayallerle gittiğim doktora Umutsuzluğumla geri çıktım Yaptığı dişler çok iri ve büyük Çok affedersiniz köpek dişi gibiler ve bu da benim için sorun oluyor Herkesin dalga geçmesine sebep oluyor Artik gülmeyi bile istemiyorum Sizden sadece ne yapabilirim dişlerimin ağrısını gidermek için ve de diğer dişlerimle aynı boyda olması için diş etim aşağı inmesi gerek Bunu ben bir şeyler yaparak yerine getire bilir miyim? Şimdiden tsk ederim Sağlıklı günler dilerim

Hem ağrı hem de şişlik var ise kanal tedavisi yapılması gereken bir dişiniz var demektir Maalesef ilaç ile sadece geçici çözüm sağlanabilir, diş hekimine gitmekten başka çareniz yok Eğer yapılan dişlerin şeklini beğenmiyor iseniz bunu mutlaka hekiminize söyleyin

Ben 9 yaşında 3 sınıfa giden bir çocuğum öğretmenim bir ödev verdi ama yapamıyorum benim e-mail adresime diş çürüklerinin verdiği zararlarla ilgili bir posta atar mısınız?

Ağrı, şişlik, diş kaybı, diş kaybına bağlı çapraşıklıklar, sindirim bozuklukları, estetik kaybı, ağız kokusu ve tum bunlara bağlı sosyal problemler meydana gelebilir

Ben küçükken ameliyat oldum damağım açık doğdum şimdi yine 18 yaşında ameliyat olacağım Ameliyat olmadan önce dişlerime tel taktırsam olur mu?

Buna ancak ortodontist ve ameliyat yapacak doktor beraber karar verebilir Çok geçmiş olsun

Dişlerimi beyazlatacak bir ürün var mı?

Profesyonel beyazlatmaya ancak diş hekiminize giderek kavuşabilirisiniz Bazı büyük eczanelerde satılan süper smile gibi diş macunları ille de 1-2 ton dişinizin rengini açabilirsiniz

Diş etlerim kanıyor dişlerimi düzenli bir şekilde fırçalamak tayım ama yine kanıyor Siirt'te fazla bir olanak bulamıyorum sizden yardım bekliyorum şimdi den teşekkürler

Diş hekimine gidip diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor

Sol üst taraftaki 20'lik dişim ağrıyor bu ağrı benim hem yanağıma ve arda da gözüme vuruyor son iki gündür de boğazım ağrıyor Yutkunma problemi çekiyorum bunu sebebi diş mi ve benim 2,5 yıl önce geçirdiğim bir ameliyat var Sol mandibula çene kemiğinden onu etkilemesinden korkuyorum sizce ne yapmalıyım doktorum film istemişti eğer zorlarsa ameliyatla çekilecek demişti benim doktorum plastik cerrah bu ameliyatı omu yoksa bir diş doktorumu yapacak bana en kısa zamanda bilgi vermenizi sabırsızlıkla bekliyorum Çok teşekkür ederim Zaman ayırdığınız için

İlk önce bu şikayetlerin dişten kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesi gerekiyor Dişi diş hekimi çekecek En kısa surede cerrahi konusunda yetkin bir diş hekimine gitmenizi öneririm

Selam, dişlerimle ilgili hiç bir sorunum olmadı ancak size başka sorularım var 1) diş etimde kanama varfakat sadece sadece sağ üstte köpekdişi dediğimiz dişimin etinde kanama varyaklaşık üç yıldırciddiye almadım ama yanlış yaptım sanırım 2) uyumadan önce dişlerimi fırçalasam bile sabah kalktığımda ağzımda kötü bi koku oluyorbunu nasıl önleyebilirim? TV de reklamlarını gördüğümüz ağız suları, ağız spreyleri ya da ağız gargaraları ise yarar mı? 3) diş macunu alırken temel olarak neye dikkat edilmeli? Öneri yapıyor musunuz 4) pilli , diş fırçaları dişlerimizi diğer fırçalar gibi temizler mi? Çok oldum ama lütfen cevap verin teşekkür ederim

O bölgede taş olabilir Diş temizliği için hekiminize başvurmanızı öneririm

2 Sabah kahvaltıdan önce herkesin ağzı kokar Genel olarak ağız kokusu için, Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır Bazı büyük eczanelerde satılan ‘onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanınYediklerinize dikkat edin Soğan,sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun Reklamlarda gördüğünüz ürünler sadece kısa bir sure ferahlık sağlar önemli olan doğru fırçalamaktır

3 Diş macunundan çok fırçalama tekniği önemli İçinde aşındırıcı olmayan herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz

4 Pilli diş fırçaları doğru kullanıldığında çok etkindir

Duygu hanım,benim ön diş etlerim, sanki diş köklerini diş etimi ittirmiş gibi duruyor ve bu durumdan kaynaklanan beyazlamalar var Ne olduğunu araştırdım hatta bir kaç diş doktoruna gösterdim ama onlarda çözemedi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Tam olarak nasıl bir problem olduğunu anlayamadım Fotoğraf gönderme şansınız var ise size yardımcı olmaya çalışırım

17 yaşındayım 20'lik dişim patlamak üzere ama karşısındaki yanağımın iç bölgesini kesti hiç bir besin kaynağını tüketemiyorum ne yapmalıyım üstelik dişlerim üşüyor?

En kısa surede diş hekiminize başvurun Hekiminiz 20 yaş dişinizi çekecektir

31 yaşındayım dişlerimde hiç bir sıkıntı yokken bir gecede sol arka azı dişi apse yaptı ne yapabilirimilaç ne önerirsiniz?

Apseli bir durumda ilaç kullanımı sadece geçici bir rahatlama sağlar Dişinizin tedavi edilmesi gerekir Tedavi edilmeden sadece antibiyotik kullanımı ile iltihap geçmez

Merhaba duygu hanım bu mail i Kayseri'den atıyorum Benim sorum küçükken düştüm ve ön üç dişim kırıldı, daha sonra yaptırdım ama sürekli iltihaplanma var antibiyotik kullandım geçici olarak etki yaptı Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor İltihaplanma var ise ve bu iltihap kok kaynaklı ise dişinizin kanal tedavisine ihtiyacı var demektir Eğer kanal tedavisi yapıldı ise ya tedavinin yenilenmesi ya da kok ucundaki lezyonun bizim apikal rezeksiyon dediğimiz yöntemle alınması gerekir Antibiyotik kullanmak sadece geçici bir çözümdür

Benim ön dişim kırıldı ve kaplama yaptırmak istedim fakat yapmıyorlarbaşka şehirde yaptırabilir miyim? Cevap verirseniz sevinirim

Kaplama yerine laminayı araştırmanızı öneririm Neden yapmadıklarını soyluyorlar mı? Yaşınız kaç?

Sayın Duygu Hn 7 yaşında kızım var henüz hiçbir dişi dökülmedi fakat sol alt çenesinin arkasında bir dişi uç vermiş ve ara ara ağrı yapıyor bir dişide çürümüş ne yapmamı önerirsiniz dişlerinin henüz dökülmemiş olması normal mi?

Merak etmeyin eninde sonunda dişi dökülecektir Birkaç yıllık sapmalar hiç bir anomaliye işaret değildir Gene de içinize sinmesini istiyor iseniz bir panoramik röntgen çektirtip alttan diş gelip gelmediği konusunda hekiminize danışabilirisiniz En arkadan 6 numara dediğimiz daimi azı dişi geliyor Bu dişi temizlemeyi sakın ihmal etmeyin Bu çıkan dişin hafif ağrı yapması normal Çok can sıkıcı bir ağrı olursa hekiminize danışarak ağrı kesici bir şurup verebilirisiniz Çürük yakın zamanda düşecek bir dişte değil ise dolgu yapmak gerekir

Ben ilk kez kanal tedavisi yaptırdım ve uyuşmadığı için çenem çok acı çektim ve benim tedavim 1 günde bitti bir daha çürür mü? Yanıtlarsanız sevinirim çünkü aynı acıyı çekmek istemiyorum

Kanal tedavili bir dişte çürüyebilir üstelik ağrıda hissetmezsiniz Bu yüzden fırçalamaya özen göstermenizi öneririm

Benim ön iki dişim aralıklı nasıl bir yöntem kullanılırsa düzenli bir şekilde gösterilir

Yaşınız ve aralığın büyüklüğü önemli Sadece sizi aralıklar rahatsız ediyor (aralık kucuk ise) ve dişinizin şeklinden memnun iseniz invisalign denen seffaf plaklar ile bu aralıklar kapatılabilir Bunun dışında aralılar gene küçük ise yapılacak küçük dolgular ile de boşluklar kapatılabilir Eğer aralıklar çok büyük ise laminate veneer yapılabilir

Merhaba; birkaç yıldır dişlerimde ağrı hissediyorum Özellikle arka dişlerimde Üzerinde hafif siyahlıklarda var çürümeye başladığını düşündüm ve doktora gittim Çünkü halen tatlı yerken ağrıyor Doktorum dişlerim sağlıklı olduğunu henüz çürümenin başlamadığını belirtti 1 yıl sonra aynı şikâyetlerle başka bir doktora gittim Dişlerin gayet sağlıklı dedi ama çürük açılması olarak düşündüğüm çukurlarda büyüme vardı bu durumda aklım karıştı benim neden dişlerim tatlı yediğimde ağrıyor ? bir başka sorunda diş eti kanamaları diş etlerim her fırçalamada kanıyor bunun dışında da sabahları fırçalamadan öncede ağzımda kan benzeri sıvı oluyor 6 yaşından beri düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum Sebebi ne olabilir şimdi den teşekkürler

Tatlı yerken ağrı oluyor ise mutlaka bir problem vardır Çürük olmasa bile dişetine yakın kısımda dişte aşınmalar var ise buralarda hassasiyet hissediyor olabilirsiniz Kanamalar için diş taşı temizliği yaptırtmanızı öneririm Hekiminiz gerek görürse sizi dişeti konusunda yetkin bir kişiye yönlendirecektir

20'lik dişlerim sürekli batıp çıkıyor 7 yıldır ağrılarla uğraşıyorum son 1 yıldır diş çıkarken çenem kilitleniyor ağzımı açamıyorum 20'lik dişi çektirecektim fakat nette nasıl çekildiğini izledim ve korktum bu sorunları ne yapacağım yardımcı olursanız sevinirim

Çekim öncesi tüm bu sıkıntılarınızdan hekiminiz bahsedin Hekiminiz bunlarla ilgili tedbirler alacaktır (bu kilitlenmeyi azaltacak operasyon öncesi kas gevşetici ilaç, operasyon sonrası antreman vermek gibi, korkunuz için rahatlatıcı ilaç vermek gibi)

Ben 12 yaşındayım ön dişlerimde yataylıma boydan boya çatlak var ne yapmalıyım?

Bu çatlak için çok fazla yapabileceğin bir şey yok Sadece bunun daha fazla büyümemesi ve başka büyük çatlaklar oluşmaması için, on dişlerinle çok sert şeyler koparmamanı ve çok kısa aralıklarla çok sıcak, çok soğuk gıdaları almamanı öneririm

Merhaba ilk başta bayramınız kutlu olsun benim bir sorum var benim ön dişlerim yamuk üst çene kısmı tel taktırmak istiyorum fiyatı hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler şimdiden tşk ederim

Fiyat hekimden hekime çok değişkenlik gösterir Önemli olan bu tedavinin yetkin biri tarafından yapılıyor olması Bu tedaviyi 1000eur'yada yaptırtabilirsin 3000eur'yada Önemli olan doğru tedavi ve fiyat dengesi

Dişimin bir parçası kırılmış ve çürük çok acıyor ne yapmalıyım?

En kısa surede diş hekimine gitmenizi öneririm Hekim kırığın büyüklüğüne göre dişinize dolgu yapacaktır

Merhaba ben 8 gün önce 20lik diş ameliyatı oldum ilaçlarımı düzenli kullanmama rağmen yutkunurken boğazım çok acıyor ve kulağım tıkanıyor dikişlerimi aldırırken doktorum biraz apse yaptığını söyledi ilaçlarımı kullanıyorum ama bir azalma yok çok korkuyorum ne yapmam gerekir teşekkürler

Hekiminize tekrar danışmanızı öneririm

Duygu Hanım 5 sene önce arka üst dişlerimden birine kanal tedavisi yaptırıp üzerine porselen kaplama yapıldı bundan 1 ay önce arkasındaki dişe de kanal tedavisi yapıldı ama şimdi kaplamam düştü bu kaplama diş tekrar yapıştırılabilir mi ?yeni yaptırdığım kanal tedavisi bu dişin düşmesine sebep olmuş olabilir mi?

Yeni yapılan kanal tedavisi ile düşen kaplamanın hiç bir alakası yok Kaplama tekrar yapıştırılabilir

Kanal dolgumu 5 ay önce yaptırdım içi biraz boşaldı yeniden yaptırmazsam sakıncası olur mu?

Aşınan kanal üzerine konan geçici dolgunuzdur En kısa surede daimi dolgu yaptırmanızı öneririm

20'lik dişlerimin 2 si üst tarafta çıktı, alt sıradakiler çıkmadı, doktorum alınması gerektiğini söyledi fakat aldırmadım neden alınması gereklidir?

Her 20 yaşın mutlaka alınması gerek diye bir şey yok fakat eğer sizi hekim grup muayene etmiş ise üst 20 yaş dişleri uzayarak 7 numaralı dişin arasında cep olmasına sebep veriyor olabilir veya başka bir nedenden dolayı hekiminiz çekim endikasyonu koymuştur Bunu hekiminize sormanızı öneririm

Benim üst ön iki dişim öne doğru çıkık laminate veneer tedavi ile düzelebilir mi? maliyeti n ekadardır Ben öğretmenim devletçe karşılanan kısmı var mı? Varsa ne kadarıdır Bilgilendirirseniz çok sevinirim Saygılarımla

Sizi görmeden net bir şey söylemek zor Fotoğraf gönderebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım Fiyat çok değişkenlik gösterir Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler Maalesef lamina estetiğe girildiği için devlet tarafından karşılanmıyor

Ben yurtdışında kalıyorum önden iki dişim eğri laminate veeneer sistemi uygulanabilir mi? Ne kadar zamanda ve ne kadar teşekkürler

Eğri dişlerde en çok uyguladığımız yöntem laminate veneer Fotoğraf gönderebilirseniz size daha fazla yardımcı olmaya çalışırım Yaklaşık 1 haftada biter Fiyat çok değişkenlik gösterir Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler

Arkadaşlarım dişlerimi aşırı şekilde gıcırdattığımı söylüyor acaba nedeni çok sakız çiğnemem olabilirmi ayrıca uyandığımda başım çok ağrıyor ondan kaynaklanıyor olabilir mi?

Gıcırdatmanın en büyük nedeni psikolojiktir Pek çok kişi bu yüzden ya dişlerini sıkıyor yada gıcırdatıyor Büyük bir olasılıkla baş ağrınızın nedeni diş gıcırdatmanız Diş hekiminize baş vurarak korucu gece plağı yaptırtmanız öneririm

5 aydır geçmeyen dilimdeki paslanma kızarma ve ağız kuruluğum var Çare bulamadım ne olur yardim bekliyorum

Ağız kuruluğunun başlıca nedenleri, Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, ağız kuruluğunun ana nedenlerindendir ( Buna neden olabilecek antidepresan, dekonjestan, tansiyon ilaçları gibi 400 den fazla ilaç vardır)

Bazı sistemik hastalıklar (Sjorgen's sendromu, parkinson, diabet vs )

Tükürük bezi hastalıkları ya da tükrükbezinin cerrahi olarak alınması

Baş ve boyun radyoterapisi

Kafein ve ***** tüketimi

Ağız solunumu dur

Bunun için; Kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkmışsa, ilacı doktorunuza danışarak değiştirin

C vitamini kullanın

Sık sık su için ve ağzı nemlendirin

Yaşanan mekanın nemini artırın

Şekersiz sakız çiğneyin

Sigara ve ***** kullanmaktan kaçının

Havuç, elma gibi sert gıdaları ve peyniri bol bol tüketin

Bileşiminde "*****" ve "Sodium lauryl sulphate" bulunan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmayın

Gerekirse doktorunuza danışıp yapay tükrük tabletlerini kullanın

Kanal tedavisi ve dolgu yaptırdığım azı dişim sallanıyor ve çok şiddetli ağrı var

En kısa surede hekiminiz gitmeniz gerekiyor Hekiminiz kanal tedavinizi yenileyebilir veya çekim endikasyonu olabilir

Duygu Hanım Merhaba, Ben 19 haftalık hamileyim Yaklaşık 2 aydır diş ağrısı çekiyorum Diş doktoruna gittiğimde kanal tedavili ve yanındaki dolgulu dişim arasında bir problem olduğunu söyledi Geçici çözüm olarak antibiyotik ve ağrı kesici yazdı Jinekologum bu ilaçları kullanabileceğimi söyledi Ama bebeğe zarar verir düşüncesi ile kullanmadım Film çekilmediği için hangi dişte problem var bulunamıyor Sorum şu tahmini ağrıyan dişimi çektirsem bebeğe zararı olur mu? Yardımlarınız için teşekkür ederim

Ağrının bebeğe daha çok zararı var Kanal konusunda yetkin bir kişi size rahatlıkla kanal tedavisi yapabilir Tedavinin, bebeğinize hiç bir zararı olmaz En rahat tedavi yapılacak zaman 3-6 aylık donemde oldunuz zamandır

19 yaşındayım dişlerime tel takılması lazım bu yaştan sonra takılabilir mi bir de ssk' lıyım bunun yararı olur mu indirim gibi?

Takılabilir SSK' nın bu tedaviyi ödeyip ödemediğini bilmiyorum

Ön dişlerimin yanındaki iki dişim çürüdü ve dişlerim çok sarı beyazlatamıyorum çürük dişlerim için dolgu olur mu kaplama mı lazım?

Çürük çok çok büyük olmadığı sürece dolgu yapılabilir Çok büyük çürükler var ise kaplamayı değil laminayı öneririm

Sol üst arka dişimin ortası kırıldı ve 10 gün sonra delinen yer çok sızlıyor ve ağrıyorsizce ne yapmalıyımilginiz için teşekkürler

Görmeden ne olduğu hakkında bir şey söylemek zor En kısa surede hekiminize gitmenizi öneririm

Duygu Hanım Merhaba, Dişlerimle ilgili en önemli sorunum dişlerimin son 2 yılda incelerek kırılmaya başlaması Nedeni sizce ne olabilir? Önlemi nasıl almalıyım?

Dişlerinizi çok sıkıyor, çok asitli gıdalar tuketiyor veya çok sert fırça kullanıyor olabilirisiniz Gorup nedenini tespit edip tedbirini almak gerekiyor En yakın zamanda hekiminize gitmenizi öneririm

Merhaba SnKaraosmanoğlu, benim sorum diş beyazlatmayla ilgiliben ne kadar fırçalasam da dişlerimin sanıyorum ki minesi sarı , beyazlamıyor ve dürüst olmak gerekirse çok çok düzenli fırçalamamSizden diş beyazlatma tedavisinin zararı olup olmadığını öğrenmek istiyorum bazı kişilerden aldığım duyum beyazlatma uygulamanın diş minesine zararı olduğu ve zamanla yine sarı halini aldığı Bunun hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Bir de beyazlatıcı diş macunlarını öneriyor musunuz ve sizin önerebileceğiniz hem çürüğe ve diş hassasiyetine ve beyazlatıcı bir diş macunu markası var mı ? Teşekkür ederim

Diş hekiminin kullandığı beyazlatıcı ajanlar doğru bir şekilde kullanıldığı surece hiç bir zararı yok Beyazlatıcı diş macunu kullanabilirsiniz fakat bunlar profesyonel beyazlatma kadar etkin olmaz Supersmile beyazlatıcı diş macunu kullanabilirsiniz

Neden çekilmez çürüyen süt dişleri 25 yaşındaki kızımın da dökülmeye başladısebepleri ne olabilir ve ne yapmalıyızaynı zaman da konuşmasını bozar mı?

Evet süt dişlerin erken çekilmesi bir problemdir Altındaki kalıcı dişin sürme yerini bozar ve dişin geç sürmesine sebep olur Ama iltihaplı diş vücudun tümü için bir problemdir ve daha önemlidir, eğer tedavi edilemiyorsa çekilmesi gerekir Çekim konuşmayı da bozar yapılabiliyor ise mutlaka yer tutucu yapılmalı En kısa surede pedodonti (çocuk diş hekimi) konusunda uzman bir hekime başvurmanız öneririm

Dişlerimi düzenli fırçalasam bile çürüyorlar,ayrıca diş ipi kullanıyorumBirde çekili azı dişim varDoktor bana zaman fazla geçmeden oraya köprü yaptırmamı söyledi Bu süre en fazla ane kadar olabilir? O dişi çektireli yaklaşık 4 yıl olduDişlerimin çürümemesi için daha ne yapmalıyım? Teşekkürler

Dişler çekildikten sonra hareket etmeye başlar ve sonra yapılacak olan tedaviyi güçleştirir En yakın zamanda tedavi ettirmenizi öneririm Bu arada köprü yerine implantı da araştırmanızı öneririm Dişlerinizi düzenli fırçalasanız da tam olarak oradan bakteri plaklarını uzaklaştıramıyor olabilirsiniz Hekiminizden bu konuda yardım isteyin, ayrıca mutlaka 6 ayda bir rutin temizliğinizi yaptırtın

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Valikonağı Cad YKB Vakıf Binası

No 173 D11/1

Nişantaşı-Istanbul

Tel: 0212-2912920-21-22

wwwcreadentacom[/b]

info@creadantacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-23-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Annemin 20 lik dişi ağrıyorfakat doktor çekmiyorannem şeker hastasıne yapmalıyız?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-23-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Merhaba,

Şeker hastalığında en büyük sorun yara iyileşmesidir Eğer kan şekeri kontrol altına alınıp belli düzeylere indirilirse diş çekimi rahatlıkla yapılabilir Ağrı yapmış 20 yaş dişini çektirmemek sorunun büyümesine sebep olur Bu yüzden en kısa zamanda bir uzmanla şekeri kontrol altına alıp Dişhekimine tekrar gitmelisiniz

Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com