Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boğulmalar

Boğulmalar

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Boğulmalar

Boğulmalar

Yaşamın devam edebilmesi için her solunum hareketi ile üst solunum yollarından akciğerin en uç noktalarına kadar oksijen taşınır
Bu ulaşımı engelleyen her türlü etken, boğulmaya neden olur
Üst solunum yollarının muhtelif nedenlerle tıkanması akciğerlere oksijenin gitmemesine, dolaşımda, dolayısıyla hayati merkezlerde işlev bozukluğuna ve ölüme sebep olur Boğulma Nedenleri
- Üst solunum yollarını tıkayan her türlü cisim
- İri bir lokma, erik, üzüm, kayısı, fındık, fıstık vb
- Küçük oyuncak parçaları, bilye, balon vb
- Su, muhtelif içecekler
- Ani allerjik reaksiyonlar
- Astım
- Ani kalp yetmezliği ve akciğer ödemiBoğulma Belirtileri
- Karakteristik olarak iki el boyunda çapraz kavuşturulmuş
- Yüz ve dudaklar morarmış
- Aşırı hava açlığı görüntüsü
- Su birikintisinde yüzükoyun, bilinçsiz durumda
- Şuur kapalı, sırtüstü yatar konumda, morarmış
- Uzun süre zehirli gaz solumuş
- Evvelden beri astım, sara nöbeti var, bilinçsiz
- Göl, dolu küvet, su birikintisi veya denizden çıkarılmış, bilinçsizKaynak: Emcare İlkyardım Eğitim Merkezi

Turp, Nane, Şakayık, Erik, Fındık, Kayısı

Kazalara karşı önlem alın!

Zehirlenmeler, Genel İlkyardım Bilgileri, Hasta/Yaralı ve Olay Yeri Değerlendirme, Temel Yaşam Desteği, Hasta Taşıma Yöntemleri, Kaza Anında Yapmanız Gerekenler, Böcek Sokmaları ve Isırmalar, El ve Kol Yaralanmalarında İlk Yardım, Evinizdeki Sessiz Tehlikeler, Kesici ve Delici Yaralanmalar, Şofben Kazaları, Acil Servis Yaşam Kurtarıyor, Bilinç Bozukluklarında İlkyardım, Gebelik Reflüsü - Gebelik

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com