Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Güzellik & Bakım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cerrahi, estetik

Estetik Cerrahi

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Estetik Cerrahi

ESTETİK CERRAHİ

Estetik cerrahi hızla gelişiyor Özellikle son 10 senede bir çok yenilik oldu ve artık eskiden hayal bile edilemeyen şeyleri yapmak mümkün Estetik cerrahi çok hızlı gelişen çok dinamik bir alan
Ben bu siteyi hazırlarken bir estetik cerrah olarak yaptığım işe bakış açımı yansıtmaya çalıştım Amacım sizin dışarıdan göremeyeceğiniz bazı ayrıntıları gösterebilmek Yazdıklarım sadece benim bakış açımı yansıtıyor ve bildiğim ne varsa en açık şekilde anlatmaya çalıştım Eksik bulduğunuz, sormak istediğiniz herşeyi bize yazabilirsiniz Ben ve ekibim gelen bütün soruları yanıtlamaya çalışıyoruz

Estetik cerrahide her doktorun farklı yaklaşımları olmasının çok normal olduğunu, bir başkasının benim tavsiyelerimin tam tersini söyleyebileceğini de bilmenizi isterim Bu doğrularla yanlışlar arasında çok net sınırların olmadığı, daha çok kişisel yaklaşımların ön planda olduğu bir tıp dalı
Sitemde öncesi sonrası hasta resimleri ve ameliyatlar ile ilgili fiyatlar yok Bu hem yasal bir zorunluluk hem de böyle olması daha iyi diye düşünüyorum Bunların dışında benim bildiğim, inandığım herşey var

Op Dr Teoman Doğan

bir kaç estetik ameliyatı ile ilgili bilgi:
Burun Estetiği

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) ülkemizde kadınların da erkeklerin de en çok yaptırdığı estetik ameliyat

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI
Burun estetiğinde (rinoplasti) yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermek Daha estetik burun şekli oluşturmak için bazen kemikleri ve kıkırdakları kesmek, bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekiyor
Bu ameliyatın estetik cerrahinin en zor ve bilinmezleri en fazla olan ameliyatı olduğunu kabul etmek çok doğru olur

ESTETİK BURUN AMELİYATI NEDEN ZORDUR
Bu ameliyat zordur çünkü burun kapalı bir kutu gibidir ve siz bu kutunun sadece bir tarafından bu ameliyatı yapmak zorunda kalırsınız Bu ameliyatta bilinmezlikler çoktur çünkü burnun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklar birbirisinden bağımsız olarak ama bir bütün olarak bulunurlar ve iyileşme döneminde farklı davranabilirler Bu yüzden sonrasında en sık revizyon, yani ikinci bir düzeltme ameliyatı yapılan estetik ameliyat budur Dünya standartlarında bir cerrahın her 10 vakasından birine revizyon yapmak zorunda kalması normal kabul edilir
Diğer yandan bu ameliyat iyi yapıldığında çok iyi sonuçlar verir

AMELİYAT:
Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir

Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır Cerrah içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mmlik bir kesi yapılarak burun ucu açılır
İki teknik arasındaki fark cerrahın ameliyata hâkimiyeti ile ilgili Burun ucundan yapılan kapalı teknik daha çok bir şişenin içerisinde ameliyat yapmaya benziyor Eğer sadece şişenin içerisinden bir şeyler çıkarmayı planlıyorsanız sorun çıkmayacaktır ama eğer içeride bir gemi maketi yapmak istiyorsanız işiniz zor Açık teknikte ise cerrah burnun ön 2/3 kısmında kalan yapılarını önünde görebilir

Hangi tekniğin daha iyi olduğu bu ameliyatı yapan doktorlar arasında hep tartışma konusudur ve bu konuda bir karar verilmiş değil
Yukarıdaki tariflerimden anlayabileceğiniz gibi benim tercihim büyük oranda açık teknik yönünde Bunun en önemli sebebi görmeden, körleme yapılan ve bu kadar da hata affetmeyen ince bir işin sonucunun iyi olabileceğine inancım olmaması Zaten birçok cerrahi manevranın sadece açık teknik ile mümkün olabileceği, kapalı teknik ile hayal bile edilemeyecek düzeltmelerin açık teknik ile mümkün olduğu kapalı teknik savunucularının bile itiraz edemediği bir şey Ben açık yapılan ameliyatlardan sonra revizyon ihtimalinin de düştüğüne inanıyorum

Açık tekniğin en büyük handikabı burun ucunda iz bırakması Ama bu iz, iyi yapılan bir ameliyattan sonra neredeyse belirsiz oluyor ve burnun altında kalıyor Birçok hasta bu izi ameliyat sonrasında unutuyor

Bu konuda yine de doktorunuza danışın ve ona güvenin Her cerrah en iyi bildiği ve inandığı yöntemler ile en iyi sonucu alacaktır Yukarıda anlattıklarım sadece benim kişisel görüşlerim

ÇOK KÖTÜ AMELİYATLAR GÖRÜYORUM, BEN DE Mİ ÖYLE OLACAĞIM ?
Doğal olmayan, çok küçük, karşıdan bakınca burun delikleri gözüken “ameliyatlı burunlar” ben de görüyorum Kötü yapılmış bir burun ameliyatını nasıl anlayabileceğinizi ayrı bir sayfada anlattım Ameliyat sonucunun tamamen ameliyatı yapan doktorun kullandığı tekniklere, becerisine ve yapmak istediklerine bağlı olduğunu unutmayın

Sadece burnu küçülterek kalkık bir burun şekli vermek doğal olmayan bir sonuç ortaya çıkarır Modern tekniklerde artık neredeyse hiç bir şey çıkarılmadan sadece dokuların yerleri, konumları ve şekilleri değiştiriliyor

Eskiden burnu kalkık göstermek amacıyla burnu iyice küçültüp başlama noktası olabildiğince aşağı alınırdı Böylece sanki burun kalkıkmış gibi bir illüzyon yaratılır ancak elde edilen sonuç doğal olmazdı Olması gereken burnu başlaması gereken yerden, yani hemen hemen göz bebekleri seviyesinden başlatmak ve bütün şeklini ona göre vermek

AMELİYATTAN SONRA NASIL BİR BURNUM OLACAĞINI GÖREBİLİRMİYİM?
Bu amaçla hazırlanmış bilgisayar programları var Muayene sırasında bir resminiz çekiliyor ve bu resim bilgisayara yüklenerek resim üzerinde değişiklik yapılıyor

Bu planlama aşamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum Hem sizin aklınızda nasıl bir değişiklik olduğunu ben anlayabiliyorum hem de siz benim ne planladığımı, ameliyatta ne yapacağımı görebiliyorsunuz Estetik öyle bir şeyki sadece anlatarak açıklamak çok zor ve basit bir resim üzerinde görebilmek ve gösterebilmek çok daha açıklayıcı oluyor

Bu aşamayla ilgili bilmeniz gereken bir kaç nokta var Kullandığımız programlar hala bir seviyeyi geçemedi Resimler iki boyutlu ve sadece tam yandan çekilen profil resimleri üzerinde değişiklik yapmak gerçekçi bir sonuç veriyor Önden çekilen resimlerde ancak bir yere kadar size bir şeyler gösterebiliyorum Bilgisayar örneğin burnunuzun ucu bir kaç mm havaya kalkarsa alttan ne çıkacağını bilemediği için bunu gösteremiyor Çok yakında üç boyutlu programlar ve resim çekme teknikleri kullanmaya başlayacağız ama şu an için bunlar deneme aşamasında ve muhtemelen bir kaç sene daha geçmesi gerekiyor

Bilmeniz gereken bir diğer noktada bu çizimlerin sonuçta bir planlama olduğu Bazen hastalarım bana gördükleri çizimin tamamen gerçekleşme ihtimalinin ne kadar olduğunu soruyorlar Ben de sıfıra yakın olduğunu söylüyorum Bu çok bilinmeyenli bir denklem çözmeye benziyor ve ameliyat ne kadar doğru ve iyi yapılırsa yapılsın her şeyi önceden yüzdeyüz bilebilmek mümkün değil Ameliyat sonucunun yapılan planlamanın tamamen aynısı olması ancak bir tesadüf olabilir Çok yakın olacaktır, benzeyecektir ama asla birebir olmayacaktır

Bilmeniz gereken bir diğer şeyde resimde gördüğünüz şekil sizin birinci senedeki halinizi gösteriyor Erken dönemlerde aynada çok daha şiş bir burun göreceksiniz

Ben bazen ameliyat öncesi ölçüm yaparak altın oranları ve ideal yüz profilini de hesaplıyorum Yaptığım hesaplar sonucunda da profil resmini elimle çiziyorum

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:
Her ameliyatta olan kanama riski rinoplastide daha ciddi olabilir Özellikle burun tıkanıklığını gidermek için burun içerisinde estetik dışı işlemler de yapılacaksa ki gerekli ise mutlaka yapılması gerekir, istenmeyen bir kanama olması ihtimali artar Burun içerisinde orta büyüklükte damarları barındıran bir organdır Ama bu tür kanamalar genellikle tehlikeli boyutlara varmazlar ve basit tamponlar ile durdurulabilir

Ameliyattan sonra nefes yollarınızda sineşi denilen yapışıklıklar gelişebilir ve bunlar nefes almanızı ameliyat öncesine göre daha zor hale getirebilir Bunun tedavisi genellikle kolaydır ancak ikinci bir cerrahi müdahale gerekebilir

Çok nadir olarak burnun ortasını oluşturan “septum” denilen yapıda delik oluşabilir Bu genellikle bir sorun oluşturmaz ama nadiren nefes alırken ses çıkmasına sebep olabilir Tedavisi zordur ve yeniden ameliyat olmak gerekebilir

Enfeksiyon burunda neredeyse olmaz denilebilir Kanlanması çok güçlü olan bu organ iltihaba karşı çok dirençlidir Bu ameliyattan sonra enfeksiyon gelişirse tıp literatürüne girebilirsiniz

Ama bu ameliyat sonrası estetik sorunlar, deformiteler yaşarsanız ya da burun şeklinizi beğenmezseniz kimse şaşırmayacaktır Dolayısı ile bu ameliyatın en sık komplikasyonu estetiktir Bu ameliyattan sonra yüzde 10 – 15 gibi tekrar ameliyat olma riskiniz var, dünya ortalaması böyle ve bu son derece normal kabul ediliyor Önemli olan hangi sorunlar ile tekrar ameliyata ihtiyacınız olduğu Benim tekrar ameliyat oranım %6-7 arasında, yapma sebebim de çok büyük oranda burun sırtında ele gelen bir çıkıntıyı törpülemek oluyor Bu tür bir işlem 5 dakika kadar sürüyor, aynı gün normal hayatınıza dönebiliyorsunuz ama yinede ameliyathaneye tekrar girmeniz, bayılmanız gibi tatsız ayrıntılar içerdiği kesin

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyatı bir plastik cerrah mı yoksa bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanı mı yapmalı?
Doktorunuz bir plastik cerrah ya da bir kulak burun boğaz uzmanı olabilir Ben yine de bir plastik cerraha ameliyat olmanızı öneririm ama bu ameliyatı çok iyi yapan KBB uzmanları olduğunu biliyorum Ancak bunun “içini yapmışken şu kemiği de alalım” denecek bir ameliyat olmadığını sakın unutmayın Bazen iyi niyetle yapılan bu tür rötuşları düzeltmek çok zor olabiliyor Doktorunuzla her şeyi ayrıntılı konuşun

Kemikleri kırıyor musunuz?
Kemikleri kırmıyoruz Eğer şekil vermek ya da bir kısımlarını almak istersek “kesiyoruz” Bunun için ince keskiler kullanılıyor Bazen de kemikler törpüleniyor

Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir mi?
Eğer kemikler ile ilgili bir şey yapılacaksa, ki büyük oranda bu gerekir, lokal anestezi uygun olmaz Bu genel anestezinin şart olduğu bir ameliyat

Tampon koymak şart mı? Tamponlar çıkarken çok mu acıyacak?
Tampon koymak şart değil Hatta birçok ameliyattan sonra tampon koymaya gerek yok Tampon sadece burun içerisinde ciddi bir iş yapılmışsa gerekir Artık modern tamponlar da eskiden anlatıldığı gibi metrelerce, çek çek bitmeyen uzunlukta değiller Tampon çıkarılması biraz iç gıcıklayıcı olabilir ama ağrılı bir işlem artık değil Eğer tampon mutlaka gerekecekse ben ameliyattan önce bunu söylüyorum Ama her zaman önceden bu kararı vermek mümün olmuyor ve bazen ameliyat sırasında tampon koymak gerekebiliyor

Rinoplastide amaç burnu küçültmek ve “kemik almak” mıdır?
Bu sorunun cevabı kesin olarak hayır Bu ameliyatta amaç burna istenilen şeklin verilmesidir Bu sanılanın aksine genellikle küçültmekle değil burnu büyültmek ile olur Burnun sırtında “hump” denilen bir kemik (aslında büyük oranda kıkırdaktır bu) fazlalık varsa bu elbette alınacaktır ama bu tür burunların birçoğunda aslında burun ucunda da düşüklük vardır ve yükseltilmesi gerekir Aynı şekilde birçok burun ucu şişman gözükse de asıl sorun şekildedir ve genellikle küçültülmesi ya da inceltilmesi sadece sorunu büyültür

İPUÇLARI:
• Rinoplasti en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyat
• Bizlerin özendiği hafif kalkık Avrupalı burunları sanılanın aksine küçücük değil son derece yüksek burunlar Dolayısı ile sadece küçültülerek kalkıklaştırılan burunların doğal durması imkansızdır

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu küçük - orta derece arası bir estetik ameliyat Ameliyatta mutlaka bayılmanız gerekli, lokal anestezi ile ameliyat olmanızı hiç tavsiye etmem Ameliyat mutlaka ve mutlaka bir hastanede yapılmalı Mutlaka tam teşekküllü olması, yoğun bakımı bulunması gerekmiyor ama bu bir “ameliyat” ve muayenehane şartlarında olmanızı hiç tavsiye etmem

Ameliyattan sonra burnunuzun üzerinde bir alçı olacak Burun içerisinde de tamponlarınız olabilir Yeni nesil tamponların çekilmesi artık çok daha problemsiz oluyor Arkadaşlarınızın anlattığı metrelerce çekilen tamponlar tarihe karıştı diyebilirim

İlk geceniz nispeten zor geçecektir Burnunuzdan nefes almanız, tampon olmasa da zor olur, başınız ağrır, devamlı buz uygulaması gerekir ve uyumanız zor olur Ancak ertesi sabah kendinizi çok daha iyi hissedersiniz

Ne kadar şişlik olacağı ameliyatta yapılan işlemlere, sizin bünyenize ve tabii doktorunuza bağlıdır Burnunuzun ucundan ilk 24 saat hafif bir sızıntı olur Bu da son derece normaldir

Eğer bir öbek kan kusarsanız korkmayın Nadirde olsa bazı hastalar ameliyatta kan yutabilirler ve ameliyattan sonra bu kusmaya neden olabilir Midede biriken bu bir kaç damla kan asitlerle devasa bir pıhtı haline döner ve kusma sahnesi görenleri dehşete düşüren bir hal alabilir Kanama taze değilse ve davam etmiyorsa korkmayın, ama doktorunuzu haberdar edin

Ben ameliyattan hemen bir kaç saat sonra hastalarımın duş yapmalarına iziz veriyorum Artık kullandığımız plastik alçılar suya dayanıklı, ameliyat bögesi ve dikişler de zaten suya dayanıklı, dolayısı ile duş serbest Saçlarınıza ameliyat sırasında boca ettiğimiz baticon gibi solüsyonlardan ancak yıkanarak kurtulabilirsiniz ve yıkanmak en az tampondan kurtulmak kadar sizi rahatlatacaktır

İkinci günden sonra normal hayatınıza dönebilir, örneğin sinemaya gidebilirsiniz Makyaj yapmak, kapatıcılar sürmek te serbest

Alçılar alındıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin erken geçmesine yardım eder

Ben hastalarımın ameliyattan 2 hafta sonra gözlük takmasına izin veriyorum Gözlüğün sanılanın aksine kötü bir etkisi olduğunu düşünmüyorum Güneşe çıkmak için morluklaınızın geçmesini beklemeniz yeterli Morluklar da genellikle ilk hafta sonunda bitmiş oluyor Dolayısı ile ameliyattan bir hafta sonra tatile çıkabilir, denize girebilirsiniz

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Genel

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde

Ameliyat süresi: 15 ile 25 saat

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur

Şişme, morarma: Şişlikler 2 gün, morluk olursa 3–7 gün arasında

Pansuman: Varsa tamponlar ertesi gün alınıyor Alçı beşinci gün çıkarılıyor

Dikişler: Açık rinoplasty yapılmışsa burun ucunda dikişler olacaktır ama bunlar kendiliğinden eriyorlar Yani alınacak dikiş yok Alçı 5-7 gün arasında alınıyor

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar Basket, box gibi vücut vücuda yapılan kompetitif sporlara en erken 5 hafta sonra başlamak doğru olur

Son şekil: Genellikle ikinci haftada şişliklerin önemli bir kısmı gider Ama son şekil en erken altıncı ayda ortaya çıkar Özellikle kaşlar arasında alına doğru şişlik varsa bu bir seneye kadar devam eder

Yağ enjeksiyonu bir yerden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir Alınan yer genellikle karın bölgesidir Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler Yağ enjeksiyonunun başarısı verilen hücrelerin yaşamaya devam etmesine bağlı Eğer verilen hücreler ölürlerse birkaç hafta sonra bütün dolgu etkisi ortadan kalkar Kısaca ölü yağlar erir

İŞLEM NASIL YAPILIYOR?
Yağ enjeksiyonu yapmanın birçok değişik tekniği ve aleti var Temel olarak yağlar özel liposuction enjektörleri ile alınıyor ve başka bir enjektöre aktarılarak yeni yerlerine enjekte ediliyor Her iki safhada da kesik yapmaya ve dikiş koymaya gerek yok ve lokal anestezi yeterli oluyor

İŞLEMİN BAŞARISI NEYE BAĞLI?
Bu işlemin başarılı olması tamamen kullanılan aletlere ve tekniğe bağlı Son yıllara kadar verilen yağların erimesi neredeyse bir kuraldı Ancak son birkaç senede ciddi bir ilerleme oldu ve artık verilen yağların tutma ihtimali ciddi olarak arttı Örnek olarak benim yağları alırken kullandığım iğnenin içerisi özel hazırlanmış ve altın kaplı Amaç kanülün içerisinde olabilecek metal çapakları düzeltmek ve hücrelere en az zarar verecek alaşımla, yani altın ile yüzeyi kaplamak Alınan hücrelerin hava ile temas etmemesi, yağların verildiği enjektörlerin boyutları, uyguladığınız basınç gibi birçok ayrıntı da var Ama asıl önemli olan aletler ve onlar olmadan vereceğim yağların eriyeceğine eminim

YAĞLAR EN SIK NEREYE VERİLİYOR?
Sıklıkla yüz bölgesinde kullanılıyor Dudakları kalınlaştırmak, Ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılıyor Bazı kazalardan sonra da bu işleme başvurulabilir Örneğin alın bölgesinde bir çöküklük oluşmuşsa bu yağ ile doldurulabilir İŞLEM: Buna bir ameliyat demek kolay değil Belki botox gibi bir işlem ile küçük bir ameliyat arası büyüklükte diyebilirim Yinede bir ameliyathane ortamında yapmakta fayda var İşlem aslında 20 dakika kadar sürüyor Ama alınan yağların hazırlığı da en az o kadar sürüyor ve toplam süre bir saate yaklaşabiliyor Lokal anestezi her zaman yeterlidir

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Düşükte olsa enfeksiyon olabilir Bu durumda o bölgede küçük apseler görülebilir Tedavi olarak antibiyotik ve pansuman yeterli olacaktır En sık ortaya çıkabilecek problem yağların erimesi olacaktır Verilen yağlar daima homojen olarak eridiği için asimetri görülmesi çok nadirdir Yani dudağınızın sol tarafındaki yağlar eridiyse sağ taraftakiler de aynı miktarda eriyecektir Yağların erimesi herhangi bir sağlık problemi de çıkarmaz ve işlem istenirse tekrar edilebilir

SIK SORULAN SORULAR:
Yağlar mutlaka eriyormuş, her üç ayda bir bu işi tekrar mı edeceğiz? Verirken yağların erimeyeceğini ümit ediyoruz Düşük bir ihtimal ile erirlerse işlem tekrar edilebilir Ama amaç bu işlemi bir kere yapmak ve tekrarına gerek duymamak Yağ alınan yerlerimde incelme olacak mı? Hayır Alınan miktarlar o kadar küçük ki siz alınan yerde bir fark göremezsiniz

İPUÇLARI:
• Ameliyattan sonra yağ verilen yerlerde biraz ödem olur Özellikle dudaklar olduğundan daha büyük gözükür Paniğe kapılmayın İşlemden sonra devasa gözüken dudaklarınız bir kaç gü sonra küçülecekler ve gerçek şekillerini alacaklar

• Erime genellikle ilk ayın sonunda kendini belli eder İşlem ikinci ayda tekrar edilebilir

• Eğer bir bölgeye fazla yağ verilmişse ilk haftalarda buraya yapacağınız düzenli ve kuvvetli masaj ile yağları eritebilirsiniz

İŞLEM SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
İşlemden sonra yağ verilen yerde şişlik olacaktır Bu birkaç gün sürer Aynı gün evinize çıkabilir, şişliklerden rahatsız değilseniz ertesi gün işinize dönebilirsiniz Spora bir hafta sonra başlayabilirsiniz

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Lokal anestezi ve sedasyon Ameliyat nerede yapılmalı: Tercihan bir hastane ameliyathanesinde

Ameliyat süresi: 1 saat Hastanede yatış süresi: Birkaç saat sonra taburcu olunabilir

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur

Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede

Pansuman: Yok

Dikişler: Alınması gereken dikiş yok Ne zaman işe dönülebilir:

Ertesi gün Spor: 1 hafta sonra Son şekil: Genellikle bir iki hafta sonra gerçekleşmektedir

Klasik Yüz Germe Ameliyatı (Facelift)

Klasik yüz germe ameliyatı

Genellikle 50 yaş civarında yüz derisi “bol” gelmeye başlıyor Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmek
Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de oldu

BU AMELİYATTA NE YAPILIYOR?
Cildi kumaş gibi düşünün Kumaşınız kapladığı yastığa büyük geliyorsa ne yaparsınız? Fazla olduğunu düşündüğünüz miktarı bir kenarından kesip çıkarırsınız
Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışık ve bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmak Bu kesim favori arkasından saçlı deri içerisine ve kulak arkasında yine saçlı deri içerisine de genellikle devam eder
Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları çok iyi tedavi eder

BU AMELİYAT KİMİN İÇİN UYGUN?
Bu ameliyat için sınır genellikle 50 yaş 50 yaşını aşmış insanların çok büyük çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabiliyorlar
Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir

NE KADAR İZ KALIYOR?
Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalıyor Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez
Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz
Sonuç olarak iyi yapılan bir ameliyattan sonra kalacak olan iz neredeyse belli belirsiz olur

MİNİ FACE LİFT NEDİR?
Yapılan kesimler eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa bu isim veriliyor Avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmak Dezavantajı da küçük ameliyatın küçük sonuç verecek olması
Bu benim çok nadiren yaptığım bir ameliyat “Mini” ameliyat fikrinin kulağa hoş geldiğini ben de kabul ediyorum Ama asıl gözüken izin zaten kulak önünde olduğunu ve saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerin de iz bırakmayacağını düşürseniz bu ameliyatı niye çok anlamlı bulmadığımı anlayabilirsiniz Üstelik mini ameliyatlarda deriyi pot yapmaması için biraz büzüştürerek dikmek gerekir ve bu hem kalan izin daha kötü olmasına hem de kulağın biraz öne doğru çekilmesine neden olur
Yine de çok sınırlı bir facelift’e ihtiyacınız varsa bu “mini” versiyonunu düşünebilirsiniz

BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ ?
Hayır Bu ameliyat sadece sarkık cildinizi gerginleştirir Orta yüz bölgesine etkisi neredeyse hiç yoktur Yanaklarınızdaki aşağı doğru sarkıklığınız varsa bu ameliyatın endoskopik orta yüz ameliyatı ile beraber yapılması çok iyi sonuç verir

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok Ama olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabiliyor Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekiyor
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardan Ciddi bir enfeksiyon bu ameliyatta çok nadir oluşabilir

Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, hele hele ameliyattan sonra bir keyif sigarası yakarsanız başınıza gelebilecek ciddi bir sorun olabilir Bu ameliyatta cilt ince bir tabaka halinde kaldırılır ve içerisindeki kan dolaşımının deriyi beslemeye yeteceğine güvenilir Oysa sigara kılcal damarları tıkayarak doktorunuzun ameliyatta yaptığı bu hesabı bozar Eğer deri yeterli kan dolaşımını alamaz ise kulağa en yakın, yani kanın en zor ulaştığı yerden başlayarak mor – siyah bir renk alır Bu da o bölgede iyileşmenin gecikeceği ve kalanizin artacağı anlamına gelir
Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir

SIK SORULAN SORULAR:
• Bu ameliyatta yüz felci riski olduğu doğru mu?
Yüzü hareket ettiren sinir kulağın önünden çıkıp yanak ve dudaklardaki kaslara dağılıyor Bu ameliyatta da çalışılan alanlar bu dallara çok yakın Yine de bu dallardan birinin kopması çok beklenmeyen bir şey Ancak bu dallardan birisi, kopmasa bile bir süre tembelleşebiliyor ve bir dereceye kadar yüzde bir asimetriye sebep olabiliyor Yine de bu oran %0,4 civarında, yani binde dört Bu tür sorunların da %80’i kendiliğinden düzeliyor

• Bu çok kanlı, izli ve aylarca insanı eve hapsedecek bir ameliyat değil mi?
10 – 15 sene öncesi ile bu gün arasında kullanılan teknikler açısından büyük fark var Bu gün artık yüz germe korkulacak bir ameliyat değil Aslında sadece deri altında yapılan, hayati yapılardan uzak yüzeysel bir ameliyat bile denilebilir İyileşme süresi de bir hafta Lokal anestezi ile bayıltmadan yapılabiliyor, hastanede yatmanıza gerek yok, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz Yapılan ameliyat ile ilgili bir sorun da yoksa kalan izler de belli belirsiz
Ancak bu ameliyatın özellikle cerraha çok bağlı olduğunu bilin

• Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
Bunu söylemek zordur Bu ameliyatın ne kadar iyi ve geniş yapıldığına bağlı ve siz bu farkı ameliyattan sonra anlamayabilirsiniz
Örneğin bu ameliyatta düzeltme işlemi kulak önünde sadece birkaç cm yapılabileceği gibi bütün yanak boyunca dudakların içerisine kadar da yapılabilir Aradaki fark hem ameliyatın sonucunu hem de etkisinin ne kadar süreceğini belirler

İPUÇLARI:
• Bu alınan sonucun cerraha çok bağlı olduğu bir ameliyat İyi yapılan ameliyatların sonucu çok etkileyici olabilir Ama kötü bir ameliyat hiçbir sorun yaratmasa bile hiçbir düzelme sağlamayabilir Örneğin bir meme protezi ameliyatı genellikle iyi bir sonuç verir ama bu ameliyatta durum biraz farklı Doktorunuzdan emin olun
• Aynada eliniz ile yanaklarınızı kulaklarınıza doğru, ağız şeklinizi değiştirmeyecek kadar gerin Ameliyatın etkisi yaklaşık böyle olacaktır
• Bu ameliyat genellikle 50 yaştan sonra gerekli olur
• Bu ABD ve Avrupa’da en sık yapılan kozmetik ameliyatlardan biri Özellikle kariyer sahibi insanlar orta yaşı geçtiklerinde daha dinç ve genç gözükmek için ameliyat oluyorlar
• Aynı anda endoskopik orta yüz ameliyatı yapılması alınan sonucu çok değiştirebilir

AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu ameliyattan sonra yüzünüzde bir miktar şişlik ve belki boynunuzda morluk olacaktır Bunlar ilk haftada tama yakın geçer Hastanede yatmanız genellikle gerekmez Ancak ertesi gün tekrar hastaneye gelmeniz gerekecek çünkü drenlerinizin alınması lazım İlk birkaç günü evde geçirmenizde fayda var Genellikle üçüncü günde yıkanabilirsiniz Birkaç gün sonra yüzünüze makyaj yapabilir, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz Kulak önü dikişleriniz beşinci günde, saçlı derinizde ve kulak arkasında kalan dikişleriniz ilk haftanın sonunda alınacak

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Lokal anestezi ile ameliyat olabilirsiniz Anestezi doktoru size aynı anda sedasyon denilen ve sizi yarı uykuda tutacak ek bir tedavi uygulayacaktır Mutlaka istiyorsanız genel anestezi de alabilirsiniz
Ameliyat nerede yapılmalı: Bir klinik ya da bir hastane ameliyathanesinde
Ameliyat süresi: 2,5–4 saat
Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olabilirsiniz
Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede
Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor Drenler ertesi gün alınıyor Üçüncü gün yıkanabilirsiniz
Dikişler: Kulak önündeki dikişler beşinci, kulak arkası dikişleri yedinci günde alınıyor Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar da yedinci günde alınıyor (alınmaları ağrılı değil)
Ne zaman işe dönülebilir: Birinci hafta sonunda
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir Basket gibi darbe alabileceğiniz vücut vücuda yapılan sporlar ilk dört hafta yasak
Son şekil: Birkaç hafta sonra büyük ölçüde son şekil ortaya çıkmış olur Ama dokunduğunuzda hala kulaklarınızın önlerinin sert olduğunu hissedersiniz Bu sertlikler üç ay kadar sürer

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com