Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
poaça, revenge, vol

Poaça Vol 2 - The Revenge

Eski 07-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Poaça Vol 2 - The Revenge

* İçindekiler:
Un
Tuz
Tereyağ
Zeytinyağı
Kaşar Peynir
1 Küp Yaş Maya
Ilık-Sıcağımsı Su
1 Yumurta
Pul Biber

Hazırlanışı:
Hamur hazırlanmadan önce yaş maya sıcağa daha yakın olan bir bardak ılık suyun içinde çözülür Bir çay kaşığıyla sürekli karıştırırsaınz kendisi çözülecektir Mayanın iyice çözüldüğünden emin olduğunuzda çözülmüş mayamızı bardakla bir köşeye koyalım

150 Gram kadar tereyağını hamuru yoğuracağımız büyükçe bir kabın içine koyalım

Üzerine göz kararı zeytinyağımızı koyalım Yarım su bardağı yeterli olacaktır bence

Yumurtamızın akını da bu büyük kabımıza boşaltalım Hamuru bu kap içerisinde yoğuracağız

Tuz ve mayayı enson ekleyerek karıştıralım iyice Henüz un koymadık

Un için herhangi bir miktar vermiyorum ancak hamur elimizde zor düzenlenmeli Yani katı değil yağlı ve ıslak bir hamur elde edeceğiz Zor şekil almalı

Hamurumuzu kademe kademe un katarak kulak memesi kıvamına getirdiğimizde leğen içinde bir top haline getirip kenara koyalım 20 dakika kadar mayalanacak

Biz bu arada kaşar peynirimizi rendeleyelim bir kaba İçerisine birazcık pul biber koyabiliriz rendeledikten sonra Hoş görünecek bittiğinde

Hamurumuzun mayalanması tamamlandığında çok minik parçalarla çalışacağız Parmaklarınızın ucuyla azıcık bir hamur parçası alıp elinizde bir daire oluşturun bastırarak Hamur çok kaygan olmalı tekrar söylüyorum diğer türlü kabarmıyor Elinizde oluşturduğunuz dairenin ortasına kaşardan yaptığımız içi koyuyoruz ve çevrelerini kapatıp top haline getiriyoruz iki elimizle yuvarlayarak İç dışarı taşmamalı

Bu minik topları aralarında mesafe kalacak şekilde önceden yağladığımız tepsimize diziyoruz

Hamuru ve içimizi bu şekilde bitiriyoruz

Üzerlerine yumurta sarısı sürüp( ben yumurta sürmeyi unuttum ), susam veya küncü serpiyoruz üzerlerine

Sonrasında fırına verip 15-20 dakika pişmesini sağlıyoruz 200 derece civarında

Tataaaaam! İşte içi kaşar dolu lezzet topları hazır Afiyet olsun efenim

Kaynak: birtabakcom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com