Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
üyesi, öğretim

Öğretim Üyesi

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öğretim Üyesi

Öğretim üyesi, üniversitelerde görev yapan yardımcı doçent, doçent ve profesörlere verilen isim

Yardımcı doçent doktorasını tamamlamış, akademik çalışmaları bulunan öğretim üyesidir Üniversite doçenti unvanının alınabilmesi için belirli sınavların başarılması gerekir Doçentler arasından seçilecek olan öğretim üyelerinin profesör unvanını alabilmeleri için bazı özelliklere sahip olmaları gerekir Üniversite öğretim üyesi olan yardımcı doçent, doçent ve profesörler, devletmemurları için kabul edilmiş belli saatlerde üniversitede bulunarak görevlerini yapmak zorundadırlar Ancak, haftada on saati aşmamak ve üniversitedeki işlerini aksatmamak suretiyle, üniversite dışında serbest olarak kendi dallarında çalışabilirler Dışarıda çalışan öğretim üyesine üniversite tazminatı ödenmez Bu kişiler, ne gibi işler yaptıklarını gösteren bir bildiri kağıdını her yılın başında fakülte yönetim kuruluna verirler Yönetim kurulu, gösterilen işlerde kanuna aykırılık görürse buna itiraz eder Dışarıda çalışmayan öğretim üyeleriyse belirli miktarda üniversite tazminatı alırlar

Profesör

Profesör , 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununa göre en yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişilere verilen unvandır

Sözcük , "bir sanat ya da bilim dalında en yüksek düzeyde uzman" anlamına gelen Latince professor'ün karşılığı olarak dilimize girmiştir Uzun yazım biçimi "profesör" ile bir unvan olarak ilk kez 1706 yılında , kısa yazım biçimi "prof" ile ise 1838 yılında kullanılmaya başlanmıştır

Pekçok ülkede aynı adla anılan Profesör ünvanı İngiltere'deki 'chair' ve 'reader' ünvanlarına da denk düşmektedir Kürsüsüz Profesör gibi bir ünvan da kullanılmakla birlikte bunun İngiliz akademik ünvanlar sıralamasındaki 'Reader'a karşılık geldiği söylenebilir Ülkemizde profesör ünvanı bilimsel faaliyetten ziyade kıdem ve tecrübeye dayalı olarak verilebilmektedir

Ülkemizde konu ; 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun , "Profesörlüğe yükselme ve atama" başlıklı 26 maddesi ile düzenlenmiştir

Madde 0026: Profesörlüğe yükselme ve atama

a Profesörlüğe yükseltilmede;

1 (17081983 tarih ve 2880 sayılı Kanunun 11 inci maddesiyle değişen şekli) Doçentlik unvanını aldıktan sonra en az beş yıl, açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bilim alanında çalışmış olmak,

2 İlgili bilim alanında uygulamaya yönelik çalışmalar ve uluslararası düzeyde orijinal yayınlar yapmış olmak,

3 Bir profesörlük kadrosuna atanmış olmak,
Gerekir

Yukarıda (2) nci bentteki yayınlardan birisi başlıca araştırma eseri olarak belirtilir

b (29051991 tarih ve 3747 sayılı Kanunun 3 üncü maddesiyle değişen şekli) Profesörlük kadrosuna atama,

1 Açık profesörlük kadrosuna yukarıdaki şartları haiz doçentlerle, başka üniversitelerde en az 2 yıl hizmet etmiş profesörler atanabilirler

2 Üniversitelerde veya yüksek teknolojienstitülerinde profesörlük kadroları boşaldığında, rektörler boşalan kadroları ve o kadro ile ilgili olarak adaylarda aranacak nitelikleri, kadronun devamlı veya kısmi statüde olduğunu da belirterek ilan ederler

3 Profesörlük kadrosuna başvuran adayların durumlarını ve bilimsel niteliklerini tespit etmek için üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunca en az üçü başka üniversitelerden veya yüksek teknoloji enstitülerinden olmak üzere ilan edilen kadronun bilim alanıyla ilgili en az beş profesör seçilir Bu profesörler her aday için ayrı ayrı olmak üzere birer rapor yazarlar ve kadroya atanacak birden fazla aday varsa tercihlerini bildirirler Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunun bu raporları gözönünde tutarak alacağı karar üzerine, rektör atamayı yapar

Doçent

Doçent, üniversite derecesi, Yardımcı Doçent ile Profesör arasında olan öğretim üyesi

"Üniversite doçentliği sınavına girebilmek için, ilgili bilim dalında doktora vermiş olmak, tıp doçentliği için ise, uzman olmak gereklidir Doktora veya uzmanlıktan sonra da ilgili bilim dalında en az dört yıl çalışılmış olmalıdır" Hazırladığı doçentlik tezini 10 nüsha olarak sunan aday, üniversitelerarası kurulun seçeceği jüri önünde önce yabancı dil sınavına girer Bunu başardıktan sonra, ilgili bilim dalının doçentlik sınavına alınır Sınavı başaranlar deneme dersini de verdikten sonra "üniversite doçenti" ünvanını alırlar

Yardımcı Doçent

Yardımcı Doçent, üniversitelerde görev yapan, doktorasını tamamlamış araştırmacıların, bulundukları üniversitenin kendileri için YÖK'ten kadro isteyip bu kadronun açılması halinde atanacakları akademik derece Üniversitelerin belirledikleri, belli sayıda yayın yapma, belli sayıda ders verme, vb kriterleri yerine getiren yardımcı doçentler, bir üst konum olan doçentlik derecesine atanmak için başvurabilirler Ancak, normal devlet memuru birinci dereceye kadar geldiği halde yardımçı doçentler üçüncü dereceye kadar gelebilmektedir

VİKİPEDİ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com