Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
askeri, okullar

Askeri Okullar

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Askeri Okullar

Silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde subay olarak görev almak isteyen kişilerin eğitildiği uzmanlık okullarıdır Bugünkü anlamıyla ilk askeri akademiler, 18 yüzyılda Avrupa’da genç soyluların eğitimi için krallarca kurulmuştur Dönemin diğer akademileri ise topçu ve mühendis yetiştirmekteydi Deniz ve hava harp akademilerinin kuruluşu 19 ve 20 yüzyıllara rastlar 18 yüzyılda soylu olmak, askeri akademilere giriş için yeterli olurken, daha sonraları adaylarda, okur yazarlık,fiziksel uygunluk, sağlam karakter ve önderlik yeteneği gibi nitelikler önem kazanmıştır

İlk akademilerde matematik, dil eğitimi önemliyken, günümüzde haberleşme, mühendislik, uygulamalı bilimler ve teknik konular ağırlık kazanmıştır

Ülkemizde, orduda görev yapacak subay ve astsubaylar askeri okullarda yetişir Hava, deniz ve kara kuvvetlerinin subay ihtiyaçlarını harp okulları karşılar Türkiye’de dört askeri lise vardır Bunlar; İstanbul Kuleli Askeri Lisesi, Bursa Işıklar Askeri Lisesi, İstanbul Deniz Lisesi ve İzmir Maltepe Askeri Lisesidir Bu okullara ortaokulu bitiren öğrenciler arasından sınavla öğrenci alınır Üç yıllık bir eğitimin ardından, askeri liseleri bitirenler, harp okullarına alınır Ankara’da kara, İstanbul’da hava ve deniz harp okulları olmak üzere üç harp okulu vardır Harp okulları, askeri liseyi bitiren öğrencilerin yanı sıra, gereksinim duyarsa liselerin fen bölümünü bitirenlerin arasından da sınavla öğrenci alır Bu öğrenciler gördükleri dört yıllık eğitimin ardından subay olurlarsubayların komutanlık niteliklerini geliştiren ve kurmay subay yetiştiren okulların adı harp akademileridir Kara, hava ve deniz harp akademilerine üsteğmenler ve kıdemli kıdemli yüzbaşılar sınavla alınır Ayrıca, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde askeri doktor yetiştirilir

Harp okulları ve harp akademilerinin yanı sıra, silahlı kuvvetlerin bursuyla çeşitli okullarda okuyan askeri öğrencileri alanlarına göre eğiten subay sınıf okulları da vardır Bunlar silahlı kuvvetlerin değişik konularda subay gereksinimlerini karşılayan okullardır

Astsubay hazırlama ve sınıf okullarında ordunun alt komuta kademelerinde yönetim ve eğitim işlerini yürüten astsubaylar yetiştirilir Bu okullara liseyi bitirenler de açılan sınavı kazanırlarsa girebilir Bir yıllık eğitim süresi içinde astsubay adayları, uzmanlık alanlarına göre eğitilirler

A) ORTA DERECELİ OKULLAR

Orta dereceli Askeri Okulların öğrenci kaynağını giriş şartlarını sağlayan sekiz yıllık temel eğitim mezunları oluşturur

Harp Okullarının Öğrenci Kaynağını Teşkil Eden Askeri Liseler ( 4 Yıllık )

KKKlığına bağlı olanlar;
Kuleli Askeri Lisesi - İstanbul
Maltepe Askeri Lisesi - İzmir
Işıklar Askeri Lisesi - Bursa
DzKKlığına bağlı olan ve Heybeliada İstanbul ’da bulunan Deniz Lisesi

Hava Kuvvetleri Klığına ve JGnKlığına ait Askeri Lise bulunmamaktadır Bu komutanlıklar ihtiyaçlarını KKKlığına ait Askeri Liselerden ve sivil kaynaktan karşılamaktadırlar

Askeri Liseler Hazırlık Sınıfı ile beraber 4 senedir ve İngilizce eğitim vermektedirler Müfredat programı Milli Eğitim Bakanlığı ile uyumludur

Öğrenciler yatılı olarak eğitim görmekte iaşe ve ibateleri devlet tarafından karşılanmaktadır Öğrenciler hafta sonları evci izni kullanabilmektedirler

Askeri Liselerde; KKTC Azerbaycan Türkmenistan Arnavutluk Kazakistan Kırgızistan ve Bosna-Hersek olmak üzere toplam 8 Dost ve Müttefik ülkeden 234 öğrenci eğitim görmektedir

Astsubay Hazırlama Okulları (3 Yıllık)

KKKlığına bağlı olanlar;
Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu - Balıkesir
Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu - Ankara
DzKKlığına bağlı olan ve Beylerbeyi İstanbul’da bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu
Bütün Kuvvet Klıkları ve JGnKlığı için müşterek olan GATA Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okul

Astsubay Hazırlama Okullarında; KKTC Azerbaycan ve Arnavutluk'tan toplam 64 öğrenci eğitim görmektedir

B) LİSANS DÜZEYİNDE EĞİTİM-ÖĞRETİM YAPAN ASKERİ OKULLAR

TSK'de lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Askeri Okullar şunlardır;

Kara Harp Okulu - Ankara
Deniz Harp Okulu - İstanbul
Hava Harp Okulu - İstanbul
Gühane Askeri Tıp Akademisi - Ankara (Kuvvet Klıkları ve JGnklığı için müşterek)
Türk Silahlı Kuvvetlerinin muvazzaf subay kaynağı Kara Deniz ve Hava Harp okullarıdır

JGnKlığı subay kaynağını Kara Harp Okulundan karşılamaktadır

TSK Harp Okullarında 4 yıllık lisans düzeyinde muvazzaf subay yetiştirilmektedir

Harp Okullarında uygulanan eğitim ve öğretimin hedefi; Bilgi Çağının sosyal kültürel teknolojik ve akademik koşullarına adapte olabilecek nitelikte hukuk bilinci gelişmiş insan hak ve hürriyetlerine saygılı en az bir mümkün olduğu takdirde iki yabancı dil bilen ve çeşitli dallarda mühendislik formasyonu almış subay adaylarının yetiştirilmesini sağlamaktır

Harp Okullarının esas öğrenci kaynağı Askeri Liseler olmakla birlikte ihtiyaç halinde sivil liselerden de sınavla öğrenci alınabilmektedirler

1992 yılından itibaren Harp Okullarına bayan öğrenciler de alınmaya başlanmıştır Halen Harp Okullarında toplam 151 bayan öğrenci öğrenim görmektedir

TSK’nde bayanlar sadece subay olarak görev yapmaktadır Bayan subaylar terfi ve tayinde erkek meslektaşları ile aynı statüye sahiptirler Bayan subayların sayısı oldukça az olmasına rağmen TSK’nde küçük birlik komutanlığından karargah subaylığı görevlerine kadar hemen her görevde bulunmaktadırlar

Harp Okullarında eğitim-öğretim programları şunlardır:

Kara Harp Okulunda; sistem mühendisliği
Deniz Harp Okulunda; endüstri elektrik/elektronik makine bilgisayar ve gemi inşa mühendisliği

Hava Harp Okulunda; havacılık elektronik bilgisayar ve endüstri mühendisliği bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim verilmektedir

Harp Okullarında KKTC Azerbaycan Türkmenistan Arnavutluk Kazakistan Kırgızistan Gürcistan Bosna-Hersek Ürdün ve Pakistan olmak üzere toplam 10 Dost ve Müttefik ülkeden 482 öğrenci eğitim görmektedir

Subaylar kıta karargah ve kurumlarda görev yaparken; atandıkları görevlere ilişkin olarak yurt içi ve yurt dışında açılmakta olan meslek içi eğitim kurslarına katılırlar

TSK personel yetiştirmede yüksek öğretim sistemimiz içinde yer alan üniversitelerden de yararlanmaktadır Fakülte ve yüksek okullarda eğitim gören askeri personel Kuvvet Klıklarının Harp Okullarında yetiştirilmeyen sınıflardaki personel ihtiyacını karşılamaktadır

TSK bünyesindeki diğer bir yüksek öğretim kurumu da Gülhane Askeri Tıp Akademisidir Gülhane Askeri Tıp Akademisi Türk Silahlı Kuvvetlerine muvazzaf askeri tabip ve gerektiğinde diğer sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir yüksek öğretim kuruluşudur

Gülhane Askeri Tıp Akademisi;
Lisans düzeyinde Gülhane Askeri Tıp Fakültesi
Yüksek lisans düzeyinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Lisans düzeyinde Hemşirelik Yüksek Okulu
Ön lisans düzeyinde Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan oluşur
GATA Klığında; KKTC Azerbaycan Türkmenistan Arnavutluk Kazakistan Kırgızistan Gürcistan Bosna-Hersek Malezya ve Ürdün olmak üzere toplam 9 Dost ve Müttefik ülkeden 100 öğrenci eğitim görmektedir

C) TSK'DE LİSANSÜSTÜ DÜZEYDE EĞİTİM-ÖĞRETİM YAPAN ASKERİ OKULLAR

Kara Harp Akademisi - İstanbul
Deniz Harp Akademisi - İstanbul
Hava Harp Akademisi - İstanbul
Silahlı Kuvvetler Akademisi - İstanbul
Milli Güvenlik Akademisi - Ankara

Bu okullar Harp Akademileri Komutanlığı çatısı altında toplanmıştır ve Genelkurmay Başkanlığına bağlıdır

Harp Akademileri; Silahlı Kuvvetlere Bilgi Çağının ihtiyaçlarını karşılayabilecek komutanlık ve karargah subayı niteliklerine sahip kurmay subay yetiştiren kurmay subayların müşterek/birleşik karargah ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda öğrenim yapan milli güvenlik konularında bilgi ve yetenek kazandıran özellikle jeostratejik ve jeopolitik konular ile askeri harekat konularında araştırma ve geliştirme yapan bir bilim ve ihtisas kuruluşudur

Kuvvet Harp Akademilerini başarıyla bitiren subaylar iki yıl kıdem almaktadırlar

Harp Akademileri mezunu kurmay subayların Atatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi Uluslar Arası İlişikler Personel Yönetimi Uluslar Arası İşbirliği ve Ulusal Güvenlik konularında doğrudan doktora sınavlarına katılabilmeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca uygun görülmüştür

Silahlı Kuvvetler Akademisinde; Kuvvet Harp Akademilerinden mezun olan kurmay subaylara müşterek ve birleşik karargah ve birlikler seviyesinde planlama yönlendirme ve kontrol teknikleri ile bu karargah ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda eğitim verilmektedir Bütün kurmay subaylar bu akademide beş ay süre ile eğitim görmektedirler Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlayan kurmay subaylar bir yıl kıdem almaktadırlar
Kuvvet Harp Akademileri ile birlikte bir kurmay subay toplam üç yıl kıdem alabilmektedir

Kuvvet Harp Akademileri ve Silahlı Kuvvetler Akademisinde; ABD, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Kazakistan, Pakistan, Romanya, Kırgızistan, Bosna-Hersek, Makedonya gibi Dost ve Müttefik Ülkelerden 50 subay eğitim görmektedir

Milli Güvenlik Akademisinde; devletin milli güvenliğini milli güvenlik politikasını ilgilendiren ve etkileyen konularda beş ay süreyle en yüksek düzeyde eğitim-öğretim yapılmaktadır

Bu akademide; general/amiral albay ve yarbay rütbesindeki subaylar ile yüksek okul mezunu müsteşar, müsteşar yardımcısı, büyükelçi, elçi, kaymakam, genel müdür, genel müdür yardımcıs,ı bölge müdürü, işletme müdürü, daire başkanı ve emsali görevlerde bulunan veya bu görevlere atanmaya aday olan en az bir yabancı dil bilen yöneticiler eğitim görmektedir

Kaynak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com