Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mendil

Mendil

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mendil

Yaşam alışkanlıklarımız devamlı bir şekilde değişiyor veya değişime uğruyor…

Eskiden mendil kullanılır idi…

Erkekler, burun silmek için kullandıkları mendili ceket veya pantolon cebinde taşırlardı Ceketin ön tarafındaki üst cebe süs mendili konur idi Frak ve smokinle münhasıran beyaz renkli mendil kullanmak lazım idi Resmi elbiseye renkli kenarlı mendil yakışmaz, son derecede kibar ve şık olmak şartıyla renkli ipek mendiller kullanılır idi

Bayanların mendilleri ise erkeklerinkinden çok ufak idi Kenarları ajorlu veya dantelli idi Gece elbiseleri için açık renk büyücek krep veya şifon mendil yakışırdı

‘‘Görgü-En yeni ve ileri muaşeret usulleri’’ adlı kitaptan

Mendilin kültürümüzde yeri

Mendil, yavuklular (sevgililer ve eşler) arasında hatıra, armağan olarak kullanıldığı gibi bir haberleşme aracı olarak da kullanılmakta idi

Bir kız ile veya bir bayanla tanışmak isteyen bir erkek genellikle ucu yanık mendil gönderir idi… Kız tarafından veya Bayan tarafından kabul edildiğinde “ evet ” geri gönderildiğinde ise “ hayır ” anlamı taşımakta idi
Genç kız mendili kabul ettiğinde kendi elleriyle işlediği bir mendili karşılık olarak sevdiği erkeğe gönderir idi

Bu tür gönül işlerinde kullanılan mendiller kesinlikle kullanılmaz o günün hatırasına anı olarak saklanır idi Herhangi bir anlaşmazlık ya da kırgınlık halinde mendil geri gönderilir idi
Mendil; nişan, düğün vb nedenlerle karşılıklı gönderilen bohçaların vazgeçilmez eşyalarından idi

Kız tarafına gönderilen mendil geri gönderildiğinde “ size verilecek kızımız yok ” demek idi
Eğer mendil iade edilmezse “ kızımızı istemenize memnun olduk Buyurun görüşelim” anlamına gelmekte idi Her genç kızın çeyizinde kendi eliyle işlediği birkaç mendil mutlaka bulunur idi

Küçük cebe konulmuş, ucu da hafifçe dışarı çıkartılmış bir “ kırmızı mendil “ senin için yanıp kül oluyorum” Anlamında idi
Eğer mendil beyaz ise “ artık sabır kalmadı Evdekileri haberle Bizimkileri istetmeye gönderiyorum” demeye gelirdi…
Bir genç kız kendisinde gönlü olduğunu bildiği bir erkeğin arkasından geldiğini gördüğünde çevresine belli etmeden mendilini yere düşürür idi Erkekte kendisi için düşürülen mendili eğilir yerden alır ve kendini dünyanın en mutlu insanı zanneder idi…

Beyaz Mendil: Seni delice seviyorum
Kenarları Pembe Mendil: Sensiz yaşayamam
Kenarları Yeşil Mendil: Sana daima sadık kalacağıma söz veriyorum
Yeşil Mendil: Mektubuma cevap bekliyorum
Mavi Mendil: Sensiz mesut olamam
Kırmızı mendil: Seni bütün varlığımla seviyorum
Mor mendil: Hayatım senindir
Pembe mendil: Bütün ümidim sende
Kenarları sarı mendil: Birkaç gündür rahatsızım, çıkamadığımın sebebi budur(…) anlamını taşıyor idi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com