Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fetih, kıyamet1453

Fetih Ve Kıyamet:1453

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Feridun M Emecen

“Ya ben Şehri alırım ya da Şehir beni”-Fatih Sultan Mehmed-1453 yılına dönmeye, İstanbul’un Fethi’ne tanıklık etmeye hazır mısınız? Tarih alanında pek çok önemli çalışmaya imza atan Prof Dr Feridun M Emecen’den İstanbul’un fethi üzerine muhteşem bir araştırma… Hem Doğu hem de Batı dünyası için büyük önem arz eden bir şehir İstanbul… Bir yanda köklü bir imparatorluk Bizans, diğer yanda da Doğu’nun yükselen gücü Osmanlılar ve küçük yaşta babası tarafından tahta çıkarılan ve katı bir siyasi mücadelenin içine itilen Fatih Sultan Mehmed…

Bu beklenmeyen başarı, İstanbul’un fethi, bir bakıma Batı dünyasının siyasi ve askerî ilerlemesine Müslüman dünyasının bir cevabı niteliğindeydi Bununla da bitmeyecekti; İslam dünyasının en güçlü temsilcisi olan Osmanlı Türklerine Orta Avrupa’ya kadar uzanacak yeni hedeflerinin kapıları da açılacaktıPeki adı tarihte yer etmiş bu başarılı padişah Fatih Sultan Mehmed kimdi?Şahsi dünyası, kişisel görüşleri, 21 yaşında “Fatih” olmasını sağlayan etkenler nelerdi?
İstanbul’u almak için kurduğu hayaller neydi, kuşatmaya hazırlık aşamalarında neler yaşanmış ve fetih nasıl gerçekleşmişti?

Gemiler gerçekten de Haliç’ten bir gecede yürütülmüş müydü?

Kuşatma boyunca yaşananları Doğu ve Batı dünyası nasıl yorumlamıştı?

İstanbul’un fethinin kıyametle kurulan tarihsel bağlantısının ardında yatan sebepler nelerdi?

Kıyamet beklentisi niçin İstanbul’un fethiyle özdeşleştirilmişti?

Bu ve bu şanlı fetih üzerine merak edilen daha pek çok soru, ilk defa yayınlanan belgeler, özel savaş resimleri, haritalar ve akıcı bir üslupla Prof Dr Feridun M Emecen tarafından araştırılıp yazıldı; Fetih ve Kıyamet / 1453…

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-16-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

eline sağlık inciseL sahi şimdiye kadar bu belgeler nerde saklı imiş meraktan soruyorum yanibide herkesin gözü istanbul da ya vallahi hepsinin gözlerini oymak istiyorum her bişimize göz dikiyorlar bu ecnebiler ne zorlukalarla ele geçirmiş ecdadımız nur içinde yatsınlar fatihin yaşı 16 imiş aldığında istanbulu yanlış hatırlamıyorsam
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com