Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evliliği, hakkında, ilişki, ilişkiler, vlilik, öncesi

Vlilik Öncesi İlişki İlişkiler Hakkında - İlişki Evliliği -

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Vlilik Öncesi İlişki İlişkiler Hakkında - İlişki Evliliği -

vlilik Öncesi İlişki İlişkiler Hakkında - İlişki Evliliği - Eş Seçimi

Bir ilişki başarıyla nasıl yürütülür?

Amerikalı ünlü ilişki koçu Marita Fridjohn anlattı:

Hepimizin başından geçmiştir Sevgilimizle bir koltukta ya da iş arkadaşlarımızla bir masanın etrafında hayal kırıklığı, kendimizi ifade edememenin verdiği çaresizlik, sıkıntı veya öfke ile oturmuşuzdur Acaba beni hiç düşünüyor mu, ne demek istediğimi anlıyor mu sorularıyla kendimizi kahretmişizdir Marita Fridjohn’un yarattığı Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu, hayatımızın her alanında “doğru ilişki” için yeni ve yaratıcı bir yol öneriyor Bu hafta İnsan Kaynakları Zirvesi için ülkemizde bulunan, Bank of America, Birleşmiş Milletler, NASA, Boeing, IBM gibi dünyanın en büyük şirketlerine danışmanlık yapan, Marita ile ilişkiler üzerine kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdik Kaçırmayın, derim…

* İlişki koçluğu mesleğini nasıl seçtiniz?

Çocukluk hayaliniz değildi herhalde…
Hayalim değildi belki ama çocukken yaşadıklarım etkili oldu Güney Afrika’da doğdum Göz yaşartıcı bombaların, kavgaların içinde büyüdüm Siyahların oturduğu bölgede oturuyorduk ve beyaz bir çocuk olarak dikkat çekiyordum Bir gün ülke yaşanmaz bir hal aldı ve terk ettik Bu kadar büyük çatışmanın ve acının olduğu topraklarda yaşamak, sanırım meslek tercihimi belirledi

* Tam olarak ne okudunuz?

Aslında psikyatristim Psikyatrik ve Klinik Sosyal Hizmetler konusunda uzmanlığımı yaptım Organizasyonel ve toplumsal gelişim, aile sistem terapisi üzerine eğitimler aldım

* Peki kurduğunuz ORSC’u (Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu) biraz açalım Tam olarak ne demek?

Eğer nefes alan bir canlıysanız, mutlaka bir ilişki içerisindesinizdir İlişki dediğimiz şey kişiyle aramızda oluşan alandır İşte bizim müşterimiz budur; ilişkiye taraf olan kişiler değil, ilişkinin kendi varlığıdır İlişki sistemleri koçluğu taraflara o varlığın sesini dinlemeyi öğretiyor

İlişkilerin yüzde 69’u çatışmalardan oluşuyor

* İnsan her ilişkide başka birisi oluyor Her ilişkinin ayrı bir ruhu var o halde…

Çok doğru O üçüncü varlığın oluşturduğu bir enerji alanı, bir ruh, bir kimya var Ve bu her ilişkide farklılık gösteriyor O yüzden bazı kişilerle olan ilişkimizde sertiz, bazılarında sabırsızız, bazılarında sakiniz

* Peki mükemmel bir ilişki var mı? Yani öyle iki kişi bir araya gelir ki, o üçüncü varlık olağanüstü bir kombinasyonun sonucu olur

Umarım vardır Ama araştırmalar ilişkilerin (bu iki kişi arasında da olabilir, yedi kişi arasında da olabilir) yüzde 69’unu fikir ayrılıklarının oluşturduğunu söylüyor Bu daimi bir şey Orada duruyor Yani mükemmel bir ilişki olmayabilir ama mükemmelleştirmek için çaba harcanabilir Bu nedenle şu kişiyle ilişki yürümüyor, diğeriyle yürüteyim dediğinizde onunla da yüzde 69 oranında çatışma yaşayacağınızı bilmelisiniz

* E ne yapacağız o zaman?

Her ilişkiyi bir fırsat olarak göreceğiz Önemli olan davranışlarınızı kontrol etmek değil, onların farkında olmak Yani kim kime ne yaptı, sen onu dedin, ben bunu dedim değil mesele… Hem çiftlerle, hem takımlarla çalışmamızda ortaya çıkarmak istedikleri ilişkiden beklentileri konusunda çok bilinçli olmalarını, ilişkinin kendisine odaklanmalarını istiyoruz

* Birbirimizi dinleyerek mi olacak bu?

Dinlemek önemli Ama araştırmalar nasıl dinlediğinin de önemli olduğunu söylüyor Mesela sen bir şey öneriyorsun, ben “Evet” diyorum Seninle aynı fikirde olmayabilirim ama dediğini anlamaya çalışabilirim Bu ilişkilerin başarıyla yürüme ihtimali daha yüksek Direkt “Hayır” cevabını verdiğiniz zaman bu ilişkiye set çekiyor İşbirlikçi olarak dinlemeliyiz Esas önemli olan tabii ilişkinin kendisini dinlemek Verdiğimiz eğitim bu zaten Sen mavi dersin, ben yeşil Ama ilişki bambaşka bir şey der

* Kaç derste öğreniyoruz, bu üçüncü varlığı dinlemeyi?

Ömür boyu (Gülüyor)… Bu yaklaşık 14 günlük bir kurs Sertifika almak istiyorsanız sekiz aylık bir eğitim var

“Amerika’da bazı politikacılara bu eğitimi veriyoruz Daha çok politikacının faydalanmasını umuyoruz Mısır’da yakın zamanda olanlara bakın Sistematik kültürel bir hareket oldu Değişim kendini gösterdi Artık Mısır bu sese kulak vermeden yönetilemez

İnsanlar birbirlerinin üzerinde yarattığı etkiden bihaber

* ORSC eğitimi Türkiye dahil 30’dan fazla ülkede veriliyor Global olarak gördüğünüz en temel ilişki sorunu ne?

Bazı ülkelerde kültürel problemler var Mesela Amerikan toplumu benmerkezcil bireyler yetiştiriyor Orada hem takımlarda, hem çiftlerde temel sorun “Benim ekibim, benim yaptıklarım, ben… ben…” Bu ilişkilere hem rekabet, hem suçlama, hem savunma getiriyor Bizmerkezcil ülkelerde de başka sorunlar görüyoruz İlişkilerdeki rollerin ayırt edilmemesi karışıklığa yol açabiliyor Ama sanıyorum global olarak en temel sorun insanların birbiri üzerinde yarattığı etkiden bihaber olması Bu ilişkilerde çatışma yartıyor Duygu eksikliğine, ilgi eksikliğine yol açıyor

* Fizikteki etki-tepki prensibi gibi…

İlişkiler tam bir geri besleme döngüleridir Davranışımın sende yarattığı etkiyi fark etmezsem ve bunun üzerinde düşünmezsem gitgide uzaklaşırız Dediğin gibi
etki-tepki

* Şunu da merak ediyorum Anne babalarımız mutlu olsalar da, olmasalar da hep uzun süreli ilişkiler yaşamışlar Şimdiki nesil bu konuda pek başarılı değil Neden?

Bugünün kültüründe, hayatı farklı yaşama, farklı tercihler yapma özgürlüğü varken, önceki nesillerde roller daha sabitti Kadının bir görevi, erkeğin bir görevi vardı Mesela Japonya’da erkekler hem yolda, hem işte çok zaman harcadığı için, kadınlar genelde çalışmıyor, çocuklara bakıyor Ama sırf bu yüzden kadınlar artık Japonya’da evlenmek, çocuk yapmak istemiyor İş hayatında bulunmak istiyor

İlişkileri bitiren 4 toksik davranış

Dünyanın en ünlü ilişki uzmanı John Gottman’ın ensitütüsünde yapılan araştırmalara göre, herhangi bir ilişkide şu dört unsur varsa, o ilişkinin yürüme şansı pek yok Marita, aslında bunları hepimizin çeşitli ilişkiler içinde yaptığımızı anlatıyor İnsanların ancak bu davranışların ilişkilerinde yarattıkları etkiyi gördüğünde değiştiğini söylüyor

1 Devamlı suçlamak ve eleştirmek
2 Karşındakini küçük görmek, ciddiye almamak
3 Sürekli kendini savunmak
4 Her şeye itiraz etmek

Not: Türkiye’de ORSC eğitimi 2008 yılından beri veriliyor Hem bireyler, hem çiftler, hem şirketler bu eğitimi almak için başvurabiliyor Bilgi için: Gülsün Zeytinoğlu; wwwnlporgtr

Terapistlerin ve koçların ilgi alanı farklıdır

* Aynı zamanda psikyatristsiniz Bir insan ilişkisinde sorun yaşıyorsa, ilişki terapisti yerine, niye ilişki koçuna gider?

Bir bağımlılık, fiziksel veya duygusal taciz, şiddet, ruhsal bir hastalık varsa, bunların psikyatrinin iş alanına girer “Bu ilişkide bir sorun var, bu kişiyi nasıl değiştirebilirim” diyenler terapiste başvurmalı “Nasıl daha iyi bir ilişki kurabiliriz, birbirimizi nasıl daha iyi anlayabiliriz?” sorusuna odaklananlar ise bize başvurabilir Koçluk pek geriye bakmaz, hep ileriye bakar Geleneksel terapi işe geçmişten başlar, sorunun kaynağına iner Biz çözüm odaklıyız

* Bahsettiğiniz eğitimi alırsak hayatımızda ne değişir?

İlişkiniz ve iletişiminiz iyiye gidecek Zıtlaşmak yerine, ortak çıkarlar üzerinde odaklanacaksınız Sahip olduklarınız üzerine kavga etmek yerine, istekleriniz üzerine çalışmaya başlayacaksınız İşbirlikçi olacaksınız Hızlı çözüm üretebileceksiniz Biz çatışmayı bir problem olarak görmüyoruz Bu sadece bir işaret, hatta ilişkiyi daha iyiye götürmek için bir fırsat Diyor ki bize “Bir şeyler değişmek istiyor” Değişim kötü bir şey değildir Soruna “Ne değişmek istiyor?” diye yaklaşmak gerekiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com