Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Şaşırtıcı / Ürpertici Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayakkabı, deri, eski

En Eski Deri Ayakkabı

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

En Eski Deri Ayakkabı

İrlanda'daki Cork Üniversitesi'nden arkeologların dünyanın bilinen en eski ayakkabısını keşfiyle ilgili arkeolojik kazı Amerikan bilimsel internet dergisi PLos ONE'da (Public Library of Science) yayınlandı

Tek bir parça deriden yapılan ve giyen kişinin ayağının formunu sararak alması için tasarlanan deri ayakkabı, içi kuru otla dolu vaziyette bulundu Bilim adamları, makosenin içinin kuru otla ayağı sıcak tutması mı yoksa şeklinin korunması için mi doldurulduğunun bilinmediğini belirtti

Kazıyı yapan arkeologlardan Ron Pinhasi, bu makosenin erkeğe mi yoksa kadına mı ait olduğunun bilinmediğini belirterek, "Avrupa ölçüsüne göre 37 numara olan bu ayakkabı bir erkeğe de ait olabilir,çünkü o dönemde erkeklerin ayakları bugünkünden daha küçüktü" dedi

Keşfin yapıldığı mağaranın Ermenistan'ın İran ve Türkiye ile sınır oluşturan Vayotz Dzor bölgesinde bulunduğu belirtildi

Mağaranın içindeki ortamın kuru, temiz ve doğal koruma için uygun koşullara sahip olması sayesinde kaplar içindeki buğday, arpa, kayısı ve diğer gıda maddeleri de fazla bozulmadan bulundu

Alıntı Yaparak Cevapla

En Eski Deri Ayakkabı

Eski 07-13-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

En Eski Deri Ayakkabı

çok güzel bir paylaşım bizdede yemeni dediğimiz çarık türü ayakkabının ilk hali hep duyardım ama işlk defa senin sayende gördüm büyükbaş hayvanların kafa derisinden yapılırmış tarif ettiği şekil anlatmıştı bana eskilerden değerli bir o günleri yaşamış muhterem bir insan yaşken kişinin ayağına göre kesilip kurutulduğunu ve sonrada çoksağlam bir ayakkabı elde ettiklerini şimdi burada görmek çok çok güzel oldu benim için teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com